Панорама

Атина - Одлуката на грчката влада да ги префрли на копно мигрантите од преполнетите острови во Егејско Море доведе до одреден отпор кај локалното...

Јункер и Хан повикаа на решавање на актуелните прашања во БиХ

Претседателот и членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ, денеска во Брисел ги информираа лидерите на Европската...

Баша: Рама и Вучиќ целосно се вклучени во планот за размена на територии

Лидерот на најголемата албанска опозициска сила, Демократската партија, Љуљзим Баша, ги обвини албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ дека целосно се...

Потпишан договор за формирање на новата словенечка влада

Пет партии потпишаа денеска договор за формирање влада на левиот центар во Словенија, предводена од мандатарот Маријан Шарец. - Верувам дека сите го добивме она...

Вучиќ до Меркел: Германија да остане на ставот за укинување на таксите од Приштина

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денес во телефонски разговор со германаската канцеларка Ангела Меркел се заблагодарил за континуираната поддршка на Германија за евроинтеграциите на Србија,...

Мароканец избоден во тепачка на миграти во Тузла

Мариканско момче го извлекло подебелиот крај во тепачката на двајца мигранти кога бил прободен со џебен нож по што му била укажана лекарска помош...

Дојава за бомба во редакцијата на „Слободна Далмација“

Поради дојава за бомба денеска беше испразнета зградата на редакцијата на дневниот весник „Слободна Далмација“ на Улицата на хрватската морнарица во Сплит. Според полицијата, пријавата...

Тачи: Во Вашингтон нема да се зборува за граници

КОСОВО Косовскиот претседател Хашим Тачи ја прифати поканата од специјалниот пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп за преговорите меѓу Косово и Србија, амбасадорот Ричард Гренел,...

Наесен најголемо искушение за (не)вработеноста

Во Србија е исплатена последната рата од државната помош за исплата на минималните плати на работниците од приватниот сектор, а од Владата не најавуваат...

Дваесет и пет години од геноцидот во Сребреница

Во Сребреница денеска се одбележуваат 25 години од геноцидот врз Бошњаците. Комеморацијата на жртвите од геноцидот во Сребреница почна со интонирање на химната на Босна...