Вучиќ утре ќе присуствува на инаугурацијата на Пендаровски

Српскиот претседател, Александар Вучиќ утре ќе присуствува во Скопје на инаугурацијата на новоизбраниот претседател, Стево Пендаровски, потврдија од неговиот кабинет. По победата на Пендаровски на...

Албанија со најниски стандарди за малцинските права

Лидерот на Партијата за заштита на човековите права, партија на грчкото малцинство во Албанија, Вангел Дуле изјави дека во Албанија не се почитуваат правата...

Брисел скептик за Вашингтонскиот договор

Изразениот скептицизам на опозициските лидери во Косово, но и воздржаниот став на Европската Унија, го доведува во прашање остварувањето на Вашингтонскиот договор. Додека владеат...

Албанската опозиција најави дека не се враќа во Парламентот

Земјата е во вонредна национална состојба, повеќе не постои држава, нема судство и обвинителство, се носат закони за да се полнат џебовите на албанскиот...

Лавров и зимница за пензионерите во кампањата на Додик

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија, на 17 септември ќе престојува во Бања Лука. Рускиот дипломат со раководството на Република Српска и...

Борисов вети дека ќе биде откриен убиецот на новинарката

Убиството на Маринова се случува по убиството на Јан Куциак во Словачка во февруари годинава и на Дафне Каруана Галиција во Малта пред една...

Изборите добри, но со застрашување на Србите

Шефицата на Изборната набљудувачка мисија на Европската Унија, Виола фон Крамон-Таубадел, оцени дека одржаните парламентарни избори на Косово „биле добро водени и транспарентни“, но...

Анархисти ја нападнаа општинската зграда во Алимос, Атина

Со бои, флаери и предмети, околу 10 членови на анархистичката група „Рубикон“, ја нападнаа зградата на општина Алимос во јужниот дел на Атина. Според грчките...

Гренел: Никој не знае што ќе се случи на разговорите помеѓу Белград и Приштина

Специјалниот советник на американскиот претседател Ричард Гренел изјави дека само економските прашања ќе бидат „на маса“ во Вашингтон в четврток. Но, тој не ја исклучува...

Прогласена состојба на елементарна непогода во Србија

Српската влада на денешната седница ја усвои одлуката за прогласување на елементарна непогода, поради обилните дождови, градот и излевањето на реките и други водотеци,...