„Катимерини“: Протераните руски дипломати се обиделе да се инфилтрираат во разузнавањето и армијата

Додека грчката Влада очекува реакција на Москва по протерувањето на двајца руски дипломати и забраната за влез во земјата на други двајца поради мешање...

Криминалци сакале да го ликвидираат црногорскиот специјален обвинител

Црногорската полиција уапси припадници на криминална група, кои се осомничени за планирање на убиства на повеќе лица, вклучително и на специјалниот обвинител за организран...

Извештај: На Западен Балкан ќе му треба половина век да ги достигне стандардите на...

На Србија и другите држави на Западен Балкан ќе им биде потребно 50 или 60 годии да го достигнат животниот стандард на ЕУ, се...

Грција протерува руски дипломати

Грчката влада одлучи да протера двајца  руски дипломати и да им забрани влез во Грција на други двајца, поради мешање во внатрешните работи на...

Невреме ги потопи улиците и плажите во Грција

Дожд и силен ветер ја зафатија Грција, во невремето во кое потопени се улиците и плажите во повеќе познати летувалишта, каков што е случајот...

Српска туристичка агенција измамила повеќе од 2.000 лица

Српската туристичка агенција „САБ травел“, која пред неколку дена беше затворена, потпишала со граѓани 3.572 договори за патувања, кои требале да се реализираат до...

„Монд“: Членки на ЕУ планираат отворање на мигрантски кампови на Балканот

Лидерите на земјите членки на ЕУ, на самитот во Софија, разговарале за можноста за отворање мигрантски кампови во државите од балканскиот регион, со што...

„Политика“: Решавањето на спорот меѓу Скопје и Атина ќе го засили притисокот врз Србија

Решавањето на спорот меѓу Скопје и Атина во врска со името, ќе го зголеми притисокот врз Белград, се вели во редакцискиот коментар на електронското...

Анализа: Вучиќ малку зборувал вистина

Српскиот претседател Александар Вучиќ за време на едногодишниот мандат само во девет отсто изјави зборувал вистина и повеќе пати ги пречекорил претседателските овластувања, објавија...

Генерален штрајк во Грција

Најголемите грчки синдикати на вработените во јавниот и приватниот сектор за денеска закажаа генерален 24 часовен штрајк, што ќе ја парализира цела Грција. Проблеми...