13 C
Skopje
16.11.2018 - 15:19

Почна наплатата на патарина на „Патот на нацијата“ во Албанија

Од денеска почна наплатата на патарина на автопатот Тирана - Кукс- Морина, или како што инаку се нарекува „Пат на нацијата“. Цената за минување по...

Весели: Косово e единствено, суверенитетот на државата е неспорен

Претседателот на Собранието на Косово Кадри Весели објави денеска попладне, по последниот неуспешен обид за расправа за преговорите со Србија, дека првата следна собраниска...

Брнабиќ: Извештајот на ЕК ја рефлектира Србија онаква каква што е

Шефот на делегацијата на Европската унија во Србија, Сем Фабрици денеска го предаде на премиерката Ана Брнабиќ извештајот на Европската комисија за напредокот на...

Дачиќ: Србија има историска шанса да добие нешто за Србите на Косово

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска изјави дека на Србија и се дава историска можност да добие нешто за своите луѓе...

Голем пожар во близина на Атина, граѓани ги напуштаат домовите

Голем пожар беснее во западниот дел на областа Атика во поширокиот регион на Атина. Огнената стихија сė уште не е ставена под контрола, а...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од косовската влада

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на...

Во Србија и денеска протести поради високите акцизи и цени на горивата

Во Србија и денеска возачите протестираа против високите акцизи и цените на горивата со блокада на сообраќајниците и патиштата. Блокади имаше во Белград, Нови Сад,...

Баша: Албанија ја дестабилизира криминалот, бидејќи тој владее со неа

Албанската опозиција, предводена од Демократската партија на Љуљзим Баша ја бојкотира и денешната, втора, седница на Парламентот, по летните одмори, на која меѓу другото...

Дачиќ: До кога на Албанците ќе им се толерира неисполнувањето на обврските

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ вели дека Приштина постојано бара алиби за неисполнување на потпишаните договори и додава дека Косово не...

Разграничувањето на Косово – летен театар или пиромански проект

Опозициските партии на Косово вчера побараа одржување вонредна седница на Собранието на која на косовскиот претседател Хашим Тачи ќе му биде забрането, во дијалогот...