30 C
Skopje
22.9.2018 - 17:26

„Коха Диторе“: Истрагата потврдува дека Албанците не го убиле Оливер Ивановиќ

Сторителите на убиството на поранешниот лидер на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, не се припадници на албанската заедница, покажуваат резултатите на досегашната истрага од страна...

Црногорската армија се вклучува во патролирањето долж границата со Албанија

Црногорски војници од денеска ќе бидат ангажирани во контрола на граничниот појас и границата со Албанија во зоната на граничниот пункт Божај, соопшти црногорското...

Анкара воведува реципрочни санкции за американски министри

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека неговата земја ќе воведе санкции против двајца американски министри како одговор на санкциите наметнати од Вашингтон против...

Ѓукановиќ има намера да ги подобри односите со Русија

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ рече дека во неговиот нов мандат има намера да се позанимава со подобрување на односите со Русија. - Црногорско-руските...

Дачиќ: Приштина без ментори би прифатила поделба на Косово

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ изјави дека Приштина би прифатила предлог за поделба на Косово ако со нив се разговара без...

Фирмите тешко ги пополнуваат работните позиции

Работодавците во Бугарија се соочуваат со најголемиот недостиг од кадри од 2011 година, според истражувањето на компанијата за човечки ресурси „Менпауер груп“, во која...

Вучиќ: Сами си ставивме печат за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не се плаши од никакви санкции од Западот во процесот на решавањето на прашањето за Косово и Метохија. - За...

Невреме во Австрија, над 100.000 громови ја погодија Виена и околината

Силно невреме со околу 100.000 удари на громови го погоди синоќа истокот на Австрија, посебно Виена и нејзината околина. Експерти истакнуваат дека таквата појава е...

Потребна е поголема помош од ЕУ за справување со мигрантите

Албанскиот министер за внатрешни работи Фатмир Џафај на средбата во Загреб со неговиот колега Давор Божовиќ,  посебно внимание посветиле на проблемот со менаџирање на евентуалниот...

Косово отвори амбасада во Абу Даби

Косово од денеска има своја Амбасада во Абу Даби, главниот град на Обединетите Арапски Емирати. На свеченоста на отворањето на Амбасадата присуствуваа косовскиот претседател Хашим...