-11 C
Skopje
18.1.2019 - 7:15

Парламентарна комисија за НАТО-бомбардирањето

Претседателката на Собранието на Србија, Маја Гојковиќ, е убедена дека со информацијата што се подготвува пред пратениците ќе биде докажано дека бомбардирањето на НАТО...

Вучиќ: Србија е за политика на мир, а не за пушки

Србија се занимава со политика на мирот, и нема да се занимава со пушки, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ во одговор на заканите...

Доживотен затвор за двајца поранешни југословенски разузнавачи

Врховниот суд на Германија со седиште во Карлсруе ги потврди казните доживотен затвор за Јосип Перковиќ и Здравко Мустач, поранешни припадници на хрватската и...

Грција во пламен, Мати целосно уништен

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"] Грчките медиуми известуваат за шокантната слика што ја затекнале спасувачките екипи во грчкото одморалиште Мати. Тие пренесуваат за морничавата вест...

Вучиќ: Решението на косовскиот проблем ќе биде мој политички крај

Решението на косовскиот проблем, какво и да биде, воедно ќе биде и мој крај во политиката, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ. - Кога станува збор...

Целосно се урна потпорниот ѕид на Коридорот 10

Бетонскиот потпорен ѕид, кој завчера делумно се урна на Коридорот 10 во Грделичка Клисура, поради лизгање на земјиштето вчера, целосно е урнат. Овој потпорен ѕид,...

Трамп тивко изведува тешка мировна мисија на Балканот

Косовскиот претседател Хашим Тачи ветил дека ќе направи значителен чекор за решавање на тензичната ситуација со Србија, под притисок на американскиот претседател Доналд Трамп...

Грција воведе данок на престој, туристите ќе плаќаат поскапо

Од половина евро до четири евра, во зависност од видот на сместувањето, ќе бидат повисоки цените во Грција во изнајмените апартмани и хотелите, поради...

Турците главни купувачи на недвижности

На црногорското приморје главни инвеститори не се повеќе Русите, кои се повлекуваат од овој регион, а на нивно место доаѓаат купувачи од Турција. Новоизградените...

Тензиите околу патиштата и црквите ја заострија ситуацијата на Косово

Ситуацијата на Косово е тензична, откако околу 50 Албанци од утринава го блокираат приодот до црквата „Света Тројца“, јавуваат српските медиуми. Албанците, наводно, не им...