10.5 C
Skopje
23.5.2019 - 5:13

Матните спомени на балканската војна која се поврзува со секој нареден конфликт

Воената интервенција на САД на Косово претставуваше кратка, успешна војна со мали влогови, запаметена како незначајна, ако воопшто се сеќаваме на неа, како што...

Меркел ќе ја посети Атина во пресрет на ратификацијата на Преспанскиот договор

Германската канцеларка Ангела Меркел, ќе ја посети Атина, најверојатно на 10 и 11 јануари, објави грчкиот весник „Катимерини“. Причината за дводневната посета, според весникот,...

Турција го поддржа формирањето на Војската на Косово

Амбасадата на Република Турција во Приштина ја поддржа трансформацијата на Безбедносните сили (ФСК) во Војска на Косово, порачувајќи дека тоа претставува суверено право на...

Формирањето на косовската војска е политички маневар со кој се сокриваат позначајни цели?

Зголемените такси за српските производи и формирањето на косовската војска се сметаат за популарни потези меѓу Албанците на Косово, но познавачите на состојбите посочуваат...

Формирана војската на Косово

Косовското Собрание со гласовите на сите присутни пратеници, на денешната пленарна седница ги усвоија законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично прераснуваат во...

Обелоденета стратегијата за обединување на Албанците до 2025-та

Регионалниот политички зафат со глобални импликации што се однесува на поврзувањето на Албанците станува сѐ потранспарентен, во еден дел и со опиплива форма, а...

Косово се оттрнува од заштитниците, наметнувајќи сопствени правила?

Значителната фрустрација во Приштина поради неисполнувањето на обврската на Европската унија (ЕУ) да им дозволи на Косовците да патуваат без визи во шенген-зоната, како...

Што ќе се случи ако дојде до војна помеѓу Србија и Косово?

Американската агенција „Асошијтед прес“(АП) објави поширок текст за планот на Косово да формира војска и во кој детално ја анализира можната реакција на Србија,...

Девет лица загинаа во железничката несреќа во Турција (видео)

Смртниот биланс од денешната железничка несреќа во Турција се искачи на девет лица, јави НТВ. Меѓу загинатите се и тројца машиновозачи, а во инцидентот се...

Вистинска бура во регионот или луња во чаша вода

Како што наближува посочениот датум, 14 декември, кога треба да се гласа за формирање на косовската војска така се зголемува и напнатоста меѓу Белград...