16.4 C
Skopje
25.4.2019 - 12:38

Кремирани посмртните останки на Мира Марковиќ

Во Москва денеска беа кремирани посмртните останки на вдовицата на поранешниот претседател на Србија и СР Југославија, Слободан Милошевиќ, Мирјана „Мира“ Марковиќ. На кремирањето присуствуваа...

Германија ги отфрли барањата на Грција за репарација

Германската Влада денеска одлучно ги отфрли новите барања на Грција за репарација на штетата од Втората светска војна, кои вчера ги прифати Парламентот во...

Александар Велики го смирува грчкото незадоволство од Преспанскиот договор?

Бронзената статуа на Александар Велики на коњ го дочека поставувањето во центарот на Атина, во близина на плоштадот „Синтагма“, безмалку три децении откако еден...

По германскиот има и американски план за Косово

Берлин предлага двоен суверенитет за Косово, а Вашингтон не ја исклучува и можноста за корекции на границите По информацијата дека Германија има подготвен план за...

Како борбата за Националниот театар создаде искра за протестите во Албанија

Спасувањето на Националниот театар на Албанија стана симбол на социјалните проблеми и неправди со кои се соочува земјата, пренесува турската телевизија ТРТ. Според кажувањата...

Грција бара отштета од Германија

Грчкиот Парламент ја повика грчката Влада да ги преземе сите соодветни активности, особено дипломатски и правни, за барање на долговите и целосно да ги...

Истанбул има нов градоначалник

Турската Изборна комисија го прогласи опозицискиот кандидат Екрем Имамоглу за градоначалник на Истанбул, без оглед на жалбата која вчера ја поднесе партијата на претседателот...

За дијалог е потребно единство

Претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели, изјави дека за да се постигнат успешни резултати во преговорите со Србија е неопходно партиите на власт...

Берлин подготвува решение за спорот меѓу Белград и Приштина

На претстојниот српско-албански собир во Берлин, на 29 април, ќе се најде и германскиот предлог за решавање на косовското прашање, кое нема да биде...

Мигрантите заглавија на алтернативната балканска траса

Во земјите од Западен Балкан се наоѓаат околу 10.000 мигранти, од нив околу четири илјади се во БиХ Од почетокот на април, грчката полиција во...