-7 C
Skopje
17.1.2019 - 0:08

Пронајдена третата жртва во експлозијата во хидроцентралата „Дубровник“

Спасувачките тимови во еден од одводните тунели на хидроцентралата „Дубровник“, кај хрватскиот место Плат, го пронајдоа телото и на третиот работник, кој се водеше...

Поранешен командант на ОВК отпатува во Хаг

Рустем Мустафа, еден од командантите на поранешната Ослободителна војска на Косово (ОВК), кој денеска отпатува за Хаг, каде што е седиштето на Специјалниот суд...

Авион со Косовци се запали на лет кон Приштина, принудно слетал во Љубљана

Авион кој лета на релацијата Штутгарт-Приштина бил принуден да слета на аеродромот во Љубљана, откако за време на летот внатре во леталото избил оган. Според...

Утре најавена средба на Ципрас и Каменос

Коалиционите партнери во грчката Влада, Алексис Ципрас и Панос Каменос утре во 10.30 часот по локално време ќе одржат средба, објавија грчките медиуми, повикувајќи...

Рама: Границата со Косово ќе работи по принципот на Шенген

Премиерот на Албанија Еди Рама најави дека границата со Косово по принцип на Шенген ќе биде отворена напролет, пренесува МИА. – Она што ќе го...

Хирурзите во штрајк, одложени сите операции

Над илјада хируршки интервенции се одложени само за една недела на Клиниката за хирургија во Клиничкиот универзитетски центар на Косово, поради тоа што лекарскиот...

Во судот во Хаг ќе се појави припадничка на ОВК

Раимонда Реци е првата жена припадничка на ОВК што ќе се појави во седиштето на Специјалниот суд и Специјалното обвинителство во Хаг. Повикот од Хаг...

Вучиќ: Доживотна казна за убијците на деца

По седницата на Советот за национална безбедност, српскиот претседател Александар Вучиќ на прес конференција најави дека намерата на државата е да победи во најтешките...

Премиерот и претседателот во вербална војна

Албанскиот претседател Илир Мета одби да го потврди именувањето на Гент Чакај на местото министер за надворешни работи и со тоа предизвика сериозен политички...

Вучиќ подготвува брзи избори, опозицијата се подготвува за бојкот

Српскиот претседател и претседател на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, завчера имаше состанок со околу 3.000 члена на извршниот одбор, а една од...