Тачи: Или европско решение со Србија или нема договор

Конечниот договор меѓу Косово и Србија ќе биде европски договор. Тоа ќе биде прифатено од Брисел и од Вашингтон. И тоа ќе биде финализирано...

Обвинител од косовското Специјално обвинителство поднесе оставка

Обвинителот во косовското Специјално обвинителство, Елез Блакај поднел оставка пред два дена, објавија денеска приштински медиуми. Главниот обвинител на Специјалното обвинителство ја потврди информацијата, но...

По пет месеци затворените грчки војници во Турција се вратија дома

По пет месеци минати во затвор во Турција, двајцата грчки војници кои во март залутаа на турска територија, минатата ноќ се вратија во Грција...

Дачиќ: Тачи е лицемер кој сега ликува

Српскиот министер за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ синоќа  ја искоментира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи за непроменливост на границите на Западен Балкан.  -Каков...

Турски суд нареди ослободување на двајцата грчки војници уапсени во март

Турски суд нареди ослободување на двајцата грчки војници уапсени во март на границата, во очекување на нивното судење, јави Анадолија. Двајцата војници беа уапсени во...

Уште две лица починаа во Србија од западно- нилската треска

Уште две лица починаа како последица на западно- нилскиот вирус во изминатата недела, па бројот на починати од почетокот на годината се зголеми на...

Тачи очекува Меркел сега да се заложи да го признаат Косово тие кои се...

Косовскиот претседател Хашим Тачи ја поздрави вчерашната изјава на германската канцеларка Ангела Меркел за неменливост на границите во Западен Балкан, но нагласи дека сега...

Во Тирана затворена фабрика за месо, одземени 528 кг месни производи

Фабрика за месо е затвроена во Тирана, при што се запленети 528 килограми месни производи произведени во нехигиенски услови. Во полициската акција насловена „Rotten meat“...

Вучиќ: Меркел веќе „нė разграничи“ со признавањето на Косово

Германија веќе „нė разграничи" во моментот кога призна суверено и неделиво Косово, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ, како одговор на прашањето како...

Стефановиќ: Барањето за апсење на Вучиќ е повик за пуч

Потпретседателот на српската влада и министер за внатрешни работа, Небојша Стефановиќ, изјави дека барањето на опозицијата за апсење на претседателот на Србија, Александар Вучиќ,...