20.7 C
Skopje
21.10.2019 - 12:56

Ердоган: Вонредната состојба е добра за економијата и штити од тероризам и од штрајкови

Бизнис секторот треба да ја поздрави и поддржи вонредната состојба во Турција, бидејќи таа штити од тероризам и не дозволува штрајкови на работниците, изјави...

Еврозоната и ММФ размислуваат за отпишување на долгот на Грција

Шефот на еврогрупата Марио Сентено изјави дека Еврозоната и Меѓународниот монетарен фонд на овонеделните состаноци во Вашингтон ги разгледуваат опциите за идно отпишување на...

Ѓукановиќ има намера да ги подобри односите со Русија

Претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ рече дека во неговиот нов мандат има намера да се позанимава со подобрување на односите со Русија. - Црногорско-руските...

Српската листа не формира ЗСО

Најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, соопшти дека се откажува од едностраното формирање на заедницата на српски општини (ЗСО), што претходно го најави...

Закупецот на градот-хотел Свети Стефан работи со загуба

Компанијата „Адриатик пропертис“, сопственост на грчки бизнисмен, која е закупец на црногорскиот туристички бренд Свети Стефан-Милочер, минатата година ја заврши со загуба од 6,3...

Младиќ и Караџиќ влегуваат во учебниците по историја

Учениците во Република Српска во учебниците по историја наскоро би можеле да изучуваат и одредени податоци за последните воени случувања и за непосредните учесници...

Нигериец што проголтал еден килограм кокаин уапсен на аеродром во Атина

На меѓународниот аеродром во Атина, грчката полиција уапси Нигериец, кој проголтал 67 пакетчиња кокаин со тежина од 1,1 килограм. Четириесетгодишниот Нигериец пристигнал од Брисел. Дрогата е...

Ленертс: Словенија и Хрватска можат да тужат, но со заеднички договор

Претседателот на Европскиот суд на правдата Коен Ленертс, по повод писмото на Словенија до Европската комисија, во кое Љубљана најави тужба против Хрватска во...

Ако Приштина ја усвои платформата, Белград повеќе нема да седи на маса?

Ако Собранието во Приштина ја усвои платформата на власта, во која се предвидува разговорите со Белград да завршат со меѓусебно признавање и се спомнува...

Шпенд Маџунин нов косовски прв разузнавач

На предлог на косовскиот претседател Хашим Тачи, а со согласност на премиерот Рамуш Харадинај, за нов директор на косовската тајна служба АКИ е именуван...