2 C
Skopje
13.11.2018 - 2:05

Вучиќ: Сами си ставивме печат за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не се плаши од никакви санкции од Западот во процесот на решавањето на прашањето за Косово и Метохија. - За...

ЕК и ЕПП го осудија апсењето на новинари во Грција

Европската комисија(ЕК) и шефот на Европската народна партија (ЕПП) ги осудија апсењата во Грција на тројца новинари од весникот „Филефтерос“. Новинарите беа уапсени на 23...

ОБСЕ загрижен околу системот за регистрација на порталите во Албанија

Претставникот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за слобода на медиумите, Арлем Дезир денеска изрази загриженост во врска со новиот систем...

Дачиќ: Не го даваме образот, Уставот и Косово за европски морков

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, денеска изјави дека Србија нема да го наруши својот Устав и да се соочи со признавањето на...

„Економист“: Признавање на Косово за автономија на северниот дел е вистинско решение

Британскиот весник „Економист“ денеска објави дека можно е „правиот план“ на српскиот и косовскиот претседател, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, да е Србија да...

Демаркацијата на границата можен нов услов за Белград и Приштина на патот кон ЕУ

Демаркацијата на границата меѓу Косово и Србија се очекува да биде следниот услов што ЕУ ќе им го постави на Приштина и Белград во...

Вандали оштетија споменик на жртвите на Холокаустот во Солун

Вандали го оштетиле споменикот на жртвите на холокаустот во Солунскиот универзитет Аристотел, јави „Катимерини“ . Напаѓачите со сина боја нацртале крст и други симболи на...

Убиството на Ивановиќ се користи за политички маркетинг

Косово По неколкумесечен молк во врска со истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ, од Приштина и од Белград најавија дека имаат некои почетни докази за...

Уловени помали ајкули во близина на брегот на Валона

Две помали ајкули уловиле албанските рибари во водите на Јонско Море, кај Валона. Станува збор за ајкули со помала големина кои се уловени во близина...

Чартер лет од Атина за повеќе од 170 бегалци кои ќе се спојат со...

Со специјален чартер лет од Атина, 177 бегалци, рано утрово заминаа за Минхен, за спојување со нивните семејства кои што се наоѓаат во Германија. Како...