10.9 C
Skopje
18.4.2019 - 13:30

Секоја фирма да вработи лице со инвалидност

Сите компании со над 20 вработени ќе бидат обврзани да вработат одреден број луѓе со инвалидитет, во спротивно ќе бидат задолжени да плаќаат месечна...

Туск: Да се реши застојот во изборната реформа во БиХ

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, по состанокот со членовите на Претседателството на БиХ изјави дека Европската унија е подготвена да и помогне на...

Осудени 74 лица на доживотен затвор поради вмешаност во обидот за преврат во Турција

Турски суд денеска осуди 74 лица, меѓу кои и војници, на доживотен затвор поради нивната улога во обидот за преврат во јули 2016 година. Тие...

Уапсени новинари по објава на текст за злоупотреби на грчки министер

Европската комисија и шефот на Европската народна партија (ЕПП) ги осудија апсењата во Грција на тројца новинари од весникот „Филефтерос“. Новинарите беа уапсени на 23...

Снегот и студот ги затвораат училиштата во Албанија

Тирана, 9 јануари 2018 (МИА) – Обилните снежни врнежи и ниските температури условија прекин на наставата во повеќе области во Албанија. Министерството за образование, млади...

Врховниот суд во Грција почна истрага во врска со европските фондови за мигранти

Врховниот суд на Грција денеска почна истрага за можна злоупотреба при управување со европски средства, дадени на земјата за справување со мигрантската криза 2015-2016...

Рама: Мета донесе неуставна и срамна одлука

Албанскиот премер Еди Рама експресно реагираше на непотпишувањето на уредбата за именување нов министер за Европа и надворешни работи од страна на претседателот на...

Владејачките партии заедно со Тачи во среда во Брисел на преговори со Србија

Кабинетот на косовскиот премиер Рамуш Харадинај потврди дека челниците на државните институции се сретнале вчера за координација пред продолжувањето на преговорите со Србија и...

Одбиено барањето за рехабилитација на Милан Недиќ

Вишиот суд во Белград денеска го одби барањето за рехабилитација на претседателот на Владата на окупирана Србија за време на Втората светска војна, генерал...

Одлуката на Косово ќе затвори десет илјади работни места

Компаниите од Босна и Херцеговина, кои ги пласираат своите производи на Косово, можат да претрпат големи штети од одлуката на приштинските власти за зголемување...