Моника сведочеше пред полицијата: Тој ме потстрижуваше, ме мачеше и ме тепаше

Тој ме потстрижуваше, ме мачеше и ме тепаше. Ми рече дека полицијата ќе нè убие и двајцата. Ме тераше да пешачам пет или шест...

Белград се подготвува за најкритичните две недели

Србија За Србија следната недела е најважна и се очекува најсилното забрзување на ширењето на коронавирусот, додека во петтата недела епидемијата полека ќе го достигне...

Формирањето на косовската војска е политички маневар со кој се сокриваат позначајни цели?

Зголемените такси за српските производи и формирањето на косовската војска се сметаат за популарни потези меѓу Албанците на Косово, но познавачите на состојбите посочуваат...

Мигрантите ја заобиколуваат Македонија, Хрватска се мобилизира

По добивањето на предупредување од Република Српска дека кон Босна и Херцеговина се приближуваат околу 120.000 мигранти, хрватската полиција се крена на нозе. Се...

Брисел го определи датумот за косовското прашање!

Како можен датум за наоѓање решение во дијалогот меѓу Белград и Приштина се споменува март следната година, но дипломатски извори велат дека постои премал...

Весељи како воен барабанџија: Ајде Македонија, Црна Гора, сите да се собереме против Србија!

Претседателот на опозиционата ДПК и претседател на парламентот на Косово, Кадри Весељи, гостувајќи на програмата на КТВ, даде неочекувана изјава со која како да...

Тагата на модерниот Хачико излажа многумина

Фотографијата од кучето кое лежи покрај една од жртвите во земјотресот во Драч, затрупана во урнатините, привлече големо внимание на социјалните мрежи, измамувајќи многумина...

На Балканот се јавуваат нови жаришта на епидемија

Здравствените власти во земјите од Западен Балкан преземаат порадикални мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, а се воведува и целосна изолација на ризичните...

Александар Вучиќ: Северна Македонија ѝ се додворува на Германија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вели дека Северна Македонија направила сè за да ѝ се додвори на Германија како најмоќна сила во Европската Унија,...

Западот доставил план за Косово до Вучиќ

САД и западните земји доставиле план за решавање на косовскиот проблем до српскиот претседател Александар Вучиќ, пишува „Блиц“. Весникот додава дека планот е подобар за...