-4 C
Skopje
18.2.2019 - 7:42

Тачи: Размена на територии е најдобра можност за напредок кон ЕУ

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека плановите за размена на територии со Србија се најдобра можност да се напредува кон членство во ЕУ и...

Падна снег над Макарска

Над Макарска синоќа падна снег. По жешкото време, кое владееше низ цела Хрватска во последните неколку седмици, температурите нагло паднаа, а во Макарска падна...

Груевски „обвинет“ за истурањето боја во албанскиот парламент

Инцидентот што се случи во албанскиот Парламент за време на пленарната седница на која се гласаше за Протоколот за членство на Македонија во НАТО,...

Кувелис: Можен е „жежок инцидент“ во Егејското Море

Грчкиот заменик-министер за одбрана Фотис Кувелис смета дека во Егејското Море има „студена војна“ со Турција, поради постојаните нарушувања од нејзина страна на грчкиот...

Уапсен поранешен заменик-градоначалник кој полово вознемирувал малолетничка

Припадници на српското Министерство за внатрешни работи во Бор, по налог на Основното јавно обвинителство денеска го уапсија Б.П. (1959) поради постоење сомневање дека...

Ротвајлер нападна тригодишно дете, таткото го спасил во последен момент

Тригодишно дете било искасано од ротвајлер во моментот кога со родителите излегувало од кафуле во центарот на Ражањ, населено место на хрватското приморје. Како што...

Новогодишен пакет на Путин за Србија

Претседателот на Русија Владимир Путин подготвува специјален пакет за Србија со најмалку 20 стратегиски договори, кои ќе бидат претставени во средината на јануари во...

Невреме над Балканот, девојче загина од удар на гром во Босна

Невреме со дожд, ветер и громотивици зафати делови на Балканот вчера и денеска, при што во близината на босанскиот град Прњавор 11 годишно девојче...

Инцидент во српското Собрание, хрватска делегација заради Шешељ ја прекина посетата

По инцидентот во Белград кога Воислав Шешељ упатил пцовки кон хрватската делегација, која престојува во дводневна посета на Србија, а потоа го газел и...

Балканот зафатен од невреме, град во Словенија, торнадо на Јадран

Силно невреме погоди делови на Балканот. Град со големина на тениско топче уништуваше автомобили во Словенија, а големо торнадо се појави на приморјето во...