15 C
Skopje
23.9.2018 - 8:56

Штрајк на српските адвокати поради убиството на Огњановиќ

Адвокатската комора на Србија им наложи на сите адвокати од денеска да престанат со работа, во знак на протест поради убиството на познатиот адвокат...

Противпожарна служба на Грција: 25 исчезнати, 91 загинати во пожарите

Противпожарната служба на Грција вечерва го соопшти официјалниот број на исчезнати лица во катастрофалните пожари што во понеделникот го зафатија источниот дел на областа...

Убиен адвокат на Милошевиќ и на шефот на „Земунскиот клан“

Во Белград синоќа е убиен познатиот адвокат Драгослав Миша Огњановиќ, а според локалните медиуми, во нападот, кој е извршен пред влезот на зградата во...

Духот за размена на територии повторно пуштен од шише

Србија - Старо-нови идеи за прекројување на балканските граници „Планот“ на Вучиќ за поставувањето нови граници на Косово би претставувал сериозна закана за безбедноста во...

Сериозни докази укажуваат дека пожарот во Грција е подметнат

Постојат сериозни не само индикации, туку и сериозни податоци што покажуваат дека станува збор за криминално дело и за подметнување на пожарот, рече министерот...

Најмалку 81 загинат, 64 повредени и непознат број на исчезнати во пожарите во Грција

На 81 се искачи бројот на загинати во пожарите во Грција, а и понатаму е непознато колку лица се исчезнати, соопштија доцна синоќа од...

Преживеаните во грчките пожари: Сѐ што гледавме е трагедија и загуба

Повеќемина ги загубија животите, улиците останаа прекриени со тепих од пепел, зградите поцрнети, а растопените автомобили беа претворени во крш од железо, во пожарите...

Се зголемува бројот на загинати во Грција

Бројот на жртви во пожарите во областа Атика, се искачи на 76, додека пак останува и понатаму непознато колку лица се исчезнати. Спасувачката акција продолжува...

Тридневна национална жалост во Грција за жртвите од пожарите

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска прогласи тридневна национална жалост за 50-те жртви од пожарите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во телевизиското...

Грчката противпожарна служба соопшти за 49 загинати и 156 повредени

Бројката на потврдени жртви од пожарите во Грција е 49 лица, според портпаролката на грчката противпожарна служба, додека, пак, 156 лица се повредени, од...