6 C
Skopje
22.1.2019 - 20:29

Косово ги зголеми таксите за српските производи за 100 отсто

Владата на Косово одлучи попладнево да ги зголеми таксите на производите кои се увезуваат од Србија за 100 отсто. Еден ден по неуспешниот обид на...

Демонстранти се судрија со грчката полиција, уапсени 19 лица

Сериозни инциденти се случија доцна синоќа, по завршувањето на протестниот марш во Атина за одбелeжувањето на 45 годишнината од бунтот против воената хунта. Масовниот протест...

Во Дубровник регистрирани бранови повисоки од девет метри

Рекордна висина на бранови се измерени во акваториумот Ровињ, Сплит, Плоче и Дубровник, а највисоките бранови биле повисоки од девет метри, покажуваат податоците од...

Во Зеница украдени 30 метри мост!

За време на редовната обиколка на плиноводот на подрачјето на општината Зеница во БиХ, плинската компанија „БХ Гас“ забележала дека на преминот на реката...

Бугарската новинарка убиена од сексуален психопат, злосторството непланирано?

Уште нема приведени во случајот со убиството на новинарката Викторија Маринова (30), и покрај барањата за брзо решавање на случајот од светската и од...

Мноштво докази и теории, но не и одговори за убиството на бугарската новинарка Маринова

Водечките луѓе на бугарското обвинителство и на полицијата ги испитуваат сите траги во врска со убиството на новинарката Викторија Маринова (30) во Русе, но...

Грчките даночни служби со дронови го полнат буџетот

Грчките даночни власти соопштија дека првпат користеле дронови со цел на островот Санторини да откријат сопственици на бротчиња кои носат туристи да го разгледуваат...

Јункер: ЕУ да дефинира „неотповиклив“ став за проширувањето кон Западен Балкан

Во своето годишно обраќање пред Европскиот Парламент за „Состојбата на ЕУ“, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, предупреди на надворешните влијанија на Балканот. - Мораме...

Уапсени и повредени во вчерашните инциденти во Солун

Од 28 приведени, осум лица се уапсени, меѓу кои двајца малолетници. Повредени се 15 полицајци, а предизвикана е материјална штета на продавници, објекти, на...

Продолжува дијалогот Белград – Приштина, се очекуваат конкретни резултати

Во Брисел денеска треба да се одржи нова рунда од дијалогот помеѓу Белград и Приштина, а портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчиќ, изјави дека...