15.1 C
Skopje
20.5.2019 - 2:57

Снег среде мај во Босна

Жителите на Корчаница, кај Сански Мост во Босна и Херцеговина, ги изненади снег во мај. На интернет се појави снимка на која се гледа еден...

Декларација за помирување меѓу Србите и Албанците

Потпретседателката на Партијата за слобода и правда и пратеничка во српското собрание Маринка Тепиќ најави дека нејзината партија ќе предложи декларација за помирување меѓу...

Иницијатива за забрана на државното финансирање на партиите

Организацискиот одбор на граѓанската иницијатива „Земете ги парите од партиите“ почна со собирање потписи за распишување референдум за укинување на буџетските средства наменети за...

Рама задоволен од присебноста на албанската полиција

Европската Унија и САД оценија дека Владата е легитимна и ја повикаа опозицијата да се врати во парламентот и да учествува на локалните избори...

Четиринаесет доктори успешно одвоија сијамски близнаци во Хрватска

Лекарите во Клиничкиот болнички центар „Ребро“ во Загреб успешно одвоија сијамски близнаци, кои ги операраа 14 лекари цели 15 часа. Валентина и Кристина се родени...

Анархистите ги засилија нападите насочувајќи се кон поголеми цели во Атина?

Десет маскирани лица нападнаа полициска станица во источното предградие на Атина, Кесарјани, во раните утрински часови, фрлајќи импровизирани бомби, пренесува „Катимерини“. Полицијата привела пет лица...

Обилните дождови воведоа вонредна состојба во Бања Лука

Градоначалникот на Бања Лука, Игор Радојичиќ доцна синоќа прогласи вонредна состојба во дел на градот, во населбите долж водотекот Врбање и по течението на...

Пет лица повредени во невремето во Загреб

Градските служби во Загреб денеска имале над 700 интервенции, а пет лица се повредени поради силниот ветер кој дува од вчера. Ветрот на подрачјето на...

Нови протести во Албанија: Демонстрантите фрлаа со молотови коктели кон полицијата

Антивладините демонстранти во Албанија вечерва излегоа на нови протести, каде фрлаа молотови коктели кон полицијата. Протестите се случуваат само неколку часа по повикот на...

Обилните дождови предизвикаа поплави во Босна и Херцеговина

Обилните дождови предизвикаа поплави во северозападниот дел на Република Српска, а кај Бања Лука дојде до излевање на едно вештачко езеро. Најтешко се погодени шест...