5 C
Skopje
20.11.2018 - 12:59

Лавров: Продолжувањето на трасата на „Турски тек“ зависи од ЕУ

Москва ќе биде подготвена за продолжување на трасата на гасоводот „Турски тек“ кон Европа, дури откако ќе добие гаранции од ЕУ дека и овој...

Директори го оштетиле косовското Министерство за здравство за преку 1,3 милиони евра

Косовската полиција уапси двајца службеници во Министерството за здравство на Косово, кои се оосмничени дека го оштетиле државниот буџет за над 1,3 милиони евра. Станува...

Студентите вербално нападнаа министри од СИРИЗА

Претставници на грчката владејачка партија СИРИЗА, меѓу кои и министри и пратеници, беа вербално нападнати пред Политехничкиот факултет во Атина и спречени да положат...

САД помагаат за одбрана од руски сајбер-напади

Соединетите Американски Држави ја помагаат Црна Гора во изградба на сајбер-просторот за да се заштити од руското влијание и пласирање дезинформации. На сајтот на...

Пратениците бараат враќање на „белиот леб“

Седумнаесет поранешни пратеници бараат од Уставниот суд на БиХ да им се врати правото на едногодишна апанажа Уставниот суд на Босна и Херцеговина сѐ уште...

Грција одбележува 45 години од бунтот против хунтата

Под драконски безбедносни мерки, со ангажирани околу 5.000 полицајци, хеликоптери и полициски дронови со цел избегнување какви било инциденти, денеска во Атина се одбележува...

Турската амбасадорка во Косово повредена во сообраќајка во која загинаа три лица

Сообраќајна несреќа со смртни последици, во која учествуваше и службеното возило на Амбасадата на Турција во Косово, во кое била и амбасадорката Кивилчим Килич,...

Автобус со средношколци излета од пат во Албанија, најмалку 17 повредени

Најмалку 17 ученици се полесно повредени попладнево во Албанија кога автобус, што превезувал средношколци, излета од патот во близина на преминот Ќафасан, на албанско-македонската...

Во Србија околу 40 медикаменти прогласени за штетни

 Српската Агенција за лекови и медицински средства ги информира здравствените работници во Србија дека 40-тина медикаменти предизвикуваат штетните последици, но најави дека нема да...

Курти: Тачи ќе заврши како Груевски, ама не во Унгарија туку во Русија

Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти изјави денеска дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе заврши исто како и поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со...