Вучиќ: Сакаа да ни го грабнат правото да транспортираме струја

Го победивме Косово во Европската мрежа на оперативен систем за пренос на електрична енергија (ENTSO-E). Ова е мала победа за нас, среќни сме бидејќи...

Во Албанија се наоѓаат 4 илјади муџахедини

И покрај фактот што албанските институции го чуваат во тајност број на муџахедини кои се сместени во Албанија, податоците на државниот институт за статистика,...

Во Загреб од грип починале 14 лица

Во Клиниката за инфективни болести во Загреб од први декември до 15 јануари од грип и воспаление на белите дробови починале 14 пациенти. Информацијата за...

Пратеник на владејачката „Нисма“: Тачи и Вучиќ ќе го претворат Косово и регионот во...

Идејата на косовскиот претседател Хашим Тачи за „корекција“ на границата со Србија и неговите преговори со српскиот колега Александар Вучиќ за размена на територии...

Вучиќ подготвува брзи избори, опозицијата се подготвува за бојкот

Српскиот претседател и претседател на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, завчера имаше состанок со околу 3.000 члена на извршниот одбор, а една од...

Протести во Истабул поради растот на цените

Неколку илјади лица, меѓу кои дел носеа и жолти елеци, се собраа денеска на протест во Истанбул во знак на незадоволство од растот на...

БиХ се противи на изградбата на мост до Пељешац

Претседателот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, лично ќе се обрати до хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ Хрватска да не го...

Цутењето на српските протести нема да ја донесе „балканската пролет“

Протестите што почнаа во Белград на 8 декември минатата година се раширија низ другите српски градови, а можеби претставуваа инспирација и за слични протести...

Невреме над Балканот, девојче загина од удар на гром во Босна

Невреме со дожд, ветер и громотивици зафати делови на Балканот вчера и денеска, при што во близината на босанскиот град Прњавор 11 годишно девојче...

Турската полиција заплени стотици килограми дрога и уапси над 50 лица

Во дводневната операција на турската полиција приведени се повеќе од 50 луѓе и конфискувани се стотици килограми дрога во операцијата спроведена ширум цела земја,...