9.4 C
Skopje
20.4.2019 - 22:47

Железна премиерка во сенка на претседателот

Српската премиерка Ана Брнабиќ доживува експлозија од самодоверба, а тој надмен став кон граѓаните произлегува од тоа што е свесна дека нејзината позиција не...

Средба Борисов-Курц-Туск: Резултатите од бугарското претседавање со ЕУ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, австрискиот канцелар Себастијан Курц и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск се сретнаа денеска во австриското туристичко место Шладминг каде...

Телефонските разговори откриле планирани терористички напади на уапсените Косовци

Четворицата Косовци, кои беа уапсени вчера, тројца во Косово и еден во Германија, планирале терористички акции во Косово, но и во други земји, а...

Поплави ширум Србија, евакуација во некои делови од земјата

Пороен дожд погоди повеќе делови на Србија, предизвикувајќи поплави и проблеми во сообраќајот, а под вода биле и неколку сообраќајници во Белград. Големо невреме со...

Холандија бара конкретни резултати од Албанија во борбата против криминалот и корупцијата

Холандија, преку својата Амбасада во Тирана, побара од албанските власти поконкретни резултати во борбата против криминалот и корупцијата. Честитајќи и на земјата за напредокот и...

Стејт департмент: Грција заостанува во справувањето со трговијата со луѓе

Грција прави зајакнати напори за да ги исполни минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе, иако сè уште заостанува во оваа област, се...

Тројца уапсени на Косово под сомнение за тероризам

Косовската полиција соопшти денеска дека уапсила три лица осомничени за тероризам, додека четврто лице е уапсено во Германија врз основа на меѓународна потерница издадена...

Харадинај: Косово е вечно благодарно на НАТО

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај прими денеска 14-члена делегација, составена од поранешни воени лица и цивили, од повеќе држави, кои служеле во Косово по војната,...

Владата во Бугарија го „преживеа“ и второто гласање за недоверба

Владејачката коалиција во Бугарија, државата која месецов го завршува претседавањето со ЕУ, „преживеа“ денеска гласање за недоверба, кое го побара опозицијата, обвинувајќи ја владата...

Помали пензии за осигуреници во вториот пензиски столб

Идејата на хрватскиот министер за труд и пензиски систем Марко Павиќ да ги спаси младите пензиски осигуреници што малку време штеделе во вториот пензиски...