27.6 C
Skopje
25.8.2019 - 21:08

Драконски безбедносни мерки во Солун за отворањето на Меѓународниот саем

Закажаните три различни и меѓусебно неповрзани протести, еден против договорот од Преспа од една, друг организиран од грчките синдикати за економската политика и трет...

Албанската опозиција ќе ја бојкотира и утрешната седница на Собранието

Албанската обединета опозиција, предводена од Демократската партија на Љуљзим Баша, ќе ја бојкотира и утрешната, втора, седница на Собранието по летните одмори. Наместо во собраниската...

Советникот на Рама бара обединување на Албанија и Косово

Познатиот албански аналитичар по потекло од Косово, Батон Хаџиу, кој е актуелен советник на премиерот Еди Рама, смета дека решение за Косово би било...

Бугарија: Жена и две деца застрелани во Самоков

Една 33 жена, нејзиниот 12 годишен син и 15 годишен внук биле убиени денеска во бугарскиот град Самоков. Убиецот, 52-годишен маж, побегнал од местото на...

Косовското Собрание никако да ја почне седницата за именување тим за преговори со Србија

Вонредната седница на косовското Собрание за избор на владиниот тим за преговори со Србија, на предлог од премиерот Рамуш Харадинај, првично закажана за вчера...

Вучиќ: Приштина не сака да разговара за ниту едно суштинско прашање

Гледам дека албанските официјални претставници од Косово не сакаат да зборуваат за Заедницата на српски општини, ниту за Северот, ниту за Газивода... Се чини...

Опозицијата не може да се обедини за ниеден предлог

Одбивањето на понудените иницијативи, меѓусебните препирки и отсуството на соработка поради себични и кратковиди интереси во црногорската опозиција доведоа до хронична недоверба кај граѓаните...

Тројцата рибари од Египет и Албанија кои спасија граѓани во пожарите ќе добијат грчко...

Со одлука на Алексис Ципрас тројца рибари, двајца од Египет и еден од Албанија кои над 20 години живеат во Грција и кои спасија...

Нич: Размена на територија меѓу Србија и Косово е чекор кон создавање на Голема...

Размената на територии меѓу Косово и Србија е реална опција ако истраат на тоа локалните лидери, а дозволат големите сили, но тоа на долги...

САД го платиле црногорското дистанцирање од Милошевиќ

Администрацијата на поранешниот американски претседател Бил Клинтон им давала значајна политичка и финансиска поддршка на црногорските власти откако претседателот на Демократската партија на социјалистите...