Ципрас побара од гласачите шанса за владеење без „врзани раце“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја започна предизборната кампања за престојните парламентарни избоир, барајќи од гласачите да и овозможат на неговата левичарска влада шанса да...

Се преврте брод кај грчкиот остров Лезбос, седум загинати меѓу кои и деца

Четири жени, две деца и маж се удавија кога чамец со кој се пренесувале се превртел недалеку од грчкиот остров Лезбос, соопшти грчката крајбрежна...

Црна Гора ја продава најлуксузната јахта на Тито за 50 илјади евра

Црногорската влада објави нов тендер за продажба на поранешната јахта на Тито – ,,Јадранка” и ја намали цената од 80 илјади на 50 илјади...

Последната битка на Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас тврди дека е подготвен за борба, откако ги најави предвремените избори, но неговите противници не отстапуваат, пишува „Гардијан“. Четири дена откако...

Суспендирани 19 полициски службеници во Приштина, меѓу уапсените и 9 граѓани

Шефицата на Полицискиот инспекторат во Приштина, Мирадиј Кељменди соопшти дека 19-те уапсени полицајци се суспендирани од должноста и определен им е притвор од 48...

Српската војска во целосна борбена готовност по настаните на Косово

Специјалните единици на косовската полиција – РОСУ, од изутринава спроведуваат акција на северниот дел на Косово, а српскиот претседател нареди целосна борбена готовност на...

Вучиќ: Доколку Косово ги укине таксите ќе дадам сѐ од себе за да постигнеме...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес го поднесе извештајот за Косово во српското Собрание, во кој се вели дека доколку не се постигне компромисно решение...

Ципрас убеден дека ќе победи на предвремените избори во Грција

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е убеден дека неговата партија СИРИЗА би можела да победи на предвремените избори кои тој ги најави по поразот на...

Европските избори предизвикаа земјотрес на грчката политичка сцена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави дека ќе распише предвремени парламентарни избори, откако неговата партија СИРИЗА претрпе голем пораз на Европските и локалните избори во...

СПЦ со непроменет став за Косово

Ставот на Српската православна црква за Косово ќе биде формулиран и објавен како посебен акт на Светиот архијерејски собор, а црковниот врв во овој...