5 C
Skopje
15.11.2018 - 20:36

Албанија ја напуштиле 2.500 медицински сестри за шест месеци

Во последните две години албанските бели мантили масовно ја напуштаат земјата и главно заминуваат во Германија. Друштвото на медицински сестри изнесува алармантни бројки за...

Се подготвуваат првите тужби за НАТО поради бомбардирањето на Србија

Во здружението на граѓани „Осиромашен ураниум“, кое е поттикнувач на иницијативата да се тужат земјите на НАТО и граѓаните да добијат отштета, досега се...

Жестока борба меѓу Косово и Србија околу Интерпол

Приштина и Белград водат жестока борба околу зачленувањето на Косово во Интерпол. Додека српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ вели дека неговата држава...

Дачиќ: Далеку сме од конечно решение за Косово, но постојат можности

Ако сакаме трајно решение за Косово тоа не може да се заснова Србија да ја признае независноста. Забележливо е дека Приштина нема волја да...

Силно невреме во Солун

Силна бура со грмотевици, проследена со град, го погоди попладнево Солун, при што градската противпожарна спасувачка служба примила повеќе од 300 повици за помош. Спасена...

Хрватите сѐ поразочарани од ЕУ

Дури 60 отсто од граѓаните во сите 28 членки на ЕУ сметаат дека членството е пожелно и корисно, но во Хрватска тој процент изнесува...

Кабинетот на Тачи ја премолче изјавата на Колинда Грабар Китаровиќ за непроменливост на границите

Кабинетот на косовскиот претседател Хашим Тачи информира денеска за неговата средба во Њујорк, каде што се одржува Генералното собрание на Обединетите нации, со претседателката...

Ципрас: Нема да се спасам, ќе ставам вратоврската

Грчкиот премиер веројатно ќе треба да го исполни старото ветување дека вратоврска ќе стави само доколку и кога ќе се најде решение за грчкиот...

Жени-политичари нема или и тие им се лојални на мажите

Политичарките во Босна и Херцеговина се редок исклучок, а во телата на извршната власт само единаесет отсто се припаднички од понежниот пол Со децении на...

Бериша: Рама и отстапува на Грција 1.200 километри од морето

Поранешниот албански претседател и екс премиер, Сали Бериша, денешниот ден го нарече ден на национална жалост, поради тоа што „премиерот Еди Рама во Лондон...