-10 C
Skopje
17.1.2019 - 10:38

Харадинај: Царини додека Србија не го признае Косово

Додека Србија не го признае Косово, не треба да се намалат царините, изјави премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, објави приштинскиот весник „Газета експрес“. Само признавањето...

Мичел: Ривалите на САД на Балканот го шират политичкото и военото влијание

Помошникот државен секретар во Бирото за европски и евроазиски прашања на САД Вес Мичел изјави дека американските ривали го прошируваат своето политичко, воено и...

Харадинај: Позитивен извештај од ЕП до крајот на август, на крајот на годината се...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по објавувањето на позитивниот извештај од Европската комисија (ЕК) и препораката за визна либерализација, порача дека Косово конечно ја прими...

Ердоган: Бројот на жени во турскиот Парламент не е доволен

Бројот на народни претставнички во турскиот Парламент не е доволен, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Во 600 члениот Парламент моментно има 104 жени, што...

Мирна ситуацијата на северот на Косово

Приштинските медиуми јавуваат дека состојбата во северниот дел на земјата, по акцијата што утрово ја спроведоа специјалните полициски единици на Косово во северниот дел...

Додик: Северот на Косово да се реинтегрира во Србија

Мислам дека треба четирите општини од северниот дел на Косово да се реинтегрираат во територијалниот состав на Србија, да се обезбеди највисок меѓународен стандард...

Застрашувачка бројка на самоубиства во Албанија

Официјалната статистика соопштена од надлежните институции потврдува застрашувачка бројка на самоубиства во Албанија. - Државниот институт за статистика, ИНСТАТ соопшти дека во период од три...

Успешно евакуирани сите патници од бродот што се запали пловејќи кон Крит

Процесот на напуштање на бродот „Елефтериос Венизелос“, успешно заврши за патниците, без проблеми и повреди, по координираната акција на крајбрежната служба, противпожарната служба и...

Демаркација за поделба на предавници и на патриоти

Со интензивирањето на приказната за евентуалното решавање на косовското прашање сѐ погласни се изјавите за патот на независноста по кој би тргнала Република Српска....

во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан.

Во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан, оцени денеска високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика...