16.7 C
Skopje
27.5.2019 - 10:09

Ограбувачите го платија со живот милионскиот плен од аеродромот во Тирана

Албанската полиција уапси четири лица и направи распит на 40 лица за вчерашниот грабеж на аеродромот „Мајка Тереза“ во Тирана, пренесуваат албанските медиуми. Се...

Слабиот рејтинг го принудува Ципрас на драстичен потег?

Грчкиот премиер Алексис Ципрас размислува за распишување на вонредни парламентарни избори, откако серијата иницијативи, чија цел беше подобрување на паднатиот рејтинг СИРИЗА, не вродија...

Мигрантите се повлекоа од камповите во северна Грција

Последните 60 мигранти кои останаа во камп во северна Грција, по тридневни судири со полицијата во кои учествуваа повеќе од 1.000 мигранти, ги напуштија...

Турција притисната помеѓу американските авиони и руските ракети

  САД ја кочат испораката на воените авиони Ф-35 за Турција поради склучениот договор со Русија за ракетниот систем С-400, иако тоа не е причина...

Кој го вознемирил Ципрас на летот за Агатониси?

Грчкиот премиер Алексис Ципрас тврди дека турски воени авиони летале во непосредна близина на хеликоптерот со кој тој патувал кон островот Агатониси, на одбележувањето...

Вучиќ: Насилство веќе нема да биде дозволено

Претседателот на Србија Александар Вучиќ синоќа повеќе пати истакна дека насилство веќе нема да биде дозволено и оти сите оние кои ќе прибегнат кон...

Заврши протестот на опозицијата во Белград, бараат властите да ги ослободат приведените

Протестот на опозицијата во Белград заврши вечерва околу 18 часот со обраќање на лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ кој рече дека бараат до утре...

Уметноста на договорот: Вашингтон притиска за конечна спогодба помеѓу Србија и Косово

Лани во декември претседателот Доналд Трамп им напиша писма на српскиот претседател Александар Вучиќ и на неговиот косовски колега Хашим Тачи дека „со задоволство...

Откриен конечниот договор помеѓу Србија и Косово?

Верзијата на конечниот договор помеѓу Косово и Србија доспеа во јавност преку социјалните мрежи, тврди Независната балканска новинска агенција (ИБНА). Албанските и српските медиуми...

Весељи како воен барабанџија: Ајде Македонија, Црна Гора, сите да се собереме против Србија!

Претседателот на опозиционата ДПК и претседател на парламентот на Косово, Кадри Весељи, гостувајќи на програмата на КТВ, даде неочекувана изјава со која како да...