Обелоденета стратегијата за обединување на Албанците до 2025-та

Регионалниот политички зафат со глобални импликации што се однесува на поврзувањето на Албанците станува сѐ потранспарентен, во еден дел и со опиплива форма, а...

Косово се оттрнува од заштитниците, наметнувајќи сопствени правила?

Значителната фрустрација во Приштина поради неисполнувањето на обврската на Европската унија (ЕУ) да им дозволи на Косовците да патуваат без визи во шенген-зоната, како...

Што ќе се случи ако дојде до војна помеѓу Србија и Косово?

Американската агенција „Асошијтед прес“(АП) објави поширок текст за планот на Косово да формира војска и во кој детално ја анализира можната реакција на Србија,...

Девет лица загинаа во железничката несреќа во Турција (видео)

Смртниот биланс од денешната железничка несреќа во Турција се искачи на девет лица, јави НТВ. Меѓу загинатите се и тројца машиновозачи, а во инцидентот се...

Вистинска бура во регионот или луња во чаша вода

Како што наближува посочениот датум, 14 декември, кога треба да се гласа за формирање на косовската војска така се зголемува и напнатоста меѓу Белград...

Балканските градови се гушат во смог, решенија нема

Со доаѓањето на зимата, градовите на Западен Балкан се гушат во смог поради издувните гасови во добар дел од старите автомобили и илјадниците оџаци,...

Вучиќ: Следи катастрофа ако Косово не се вразуми

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва во своето обраќање до јавноста информираше дека се слушнал со францускиот претседател Емануел Макрон, кој го замолил да се...

Сараево најзагаден град во светот

Сараево вчера беше најазагден град во светот со индекс на квалитетот на воздухпт од 268 единици, соопштија американските власти врз основа на податоците за...

Нови тензии на Косово (видео)

Припадници на косовските специјални единици РОСУ упаднаа рано изутринава во северниот дел на Косовска Митровица и упасиле четири лица. Градоначалникот на Косовска Митровица, Горан Ракиќ...

Косово ги зголеми таксите за српските производи за 100 отсто

Владата на Косово одлучи попладнево да ги зголеми таксите на производите кои се увезуваат од Србија за 100 отсто. Еден ден по неуспешниот обид на...