Вучиќ ја напушти зградата на Претседателството, демонстранти се упатија кон полициска станица

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја напушти зградата на Претседателството денеска по 16 часот, јави дописникот на МИА од Белград. Голем број од демонстрантите се упатија...

Пред зградата на Претседателството на Србија е мирно

Пред зградата на српското Претседателство од околу 15.00 е мирно, тензиите се намалени додека дел од учесниците во демонстрациите седат во паркот. Околу зградата...

Синдикатот во Армијата на Србија: За инцидентот во РТС виновни и власта и опозицијата,...

Воениот синдикат на Србија денеска објави дека за инцидентот во РТС се одговорни и власта и опозицијата, и дека ниту еден од учесниците во...

Сојузот за Србија бара итна смена на власта и избори, блокирани се сите влезови...

Лидерите на Сојузот за Србија, чии приврзаници денеска ги блокираа сите влезови на зградата на Претседателството, побараа заминување на актуелната власт, итно разрешување на...

Вучиќ најавува одговорност за сите кои учествуваат во насилства

Српскиот перетседател Александар Вучиќ изјави дека државата не толерира насилство и истакна дека ќе одговараат сите кои учествувале во насилствата за време на синоќешниот...

Судир меѓу демонстрантите и Жандармеријата пред Претседателството на Србија

Неколку стотина демонстранти го нападнаа кордонот на Жандармеријата, која не дозволува камионот, од кој се слуша обраќањето на српскиот претседател Александар Вучиќ, да се...

Демонстрантите ја пробија заштитната ограда пред Претседателството на Србија

Демонстрантите кои се собрани пред Претседателството на Србија, каде шефот на државата моментно одржува прес-конференција, ја пробија заштитната ограда и дојдоа пред службениот влез...

Мирно пред зградата на Претседателството на Србија

Пред зградата на Претседателството на Србија, од каде шефот на државата Александар Вучиќ ќе и се обрати на јавноста по повод синоќешниот упад на...

Опозициски протест во Белград, демонстрантите влегоа во РТС

На 15-от граѓански протест „Еден од пет милиони” во Белград, демонстрантите вечерва од платото пред Филозофскиот факултет, како што најавија, тргнаа во протестна прошетка,...

Вучиќ ги отфрли обвинувањата за негова вмешаност во убиството на Ивановиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека истрагата на Србија за убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП на Косово, Оливер Ивановиќ, била многу...