12 C
Skopje
20.9.2018 - 7:34

Брнабиќ: Центрите за мигранти во Србије се само гласини, Фронтекс не доаѓа

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска ги негираше информациите дека се разговара за центри за мигранти во Србија, како и за доаѓање на европската гранична...

Баша: Ермал Хоџа ослободен затоа што го заштитил братот на Рама

На ослободувањето од понатамошното издржување на затворската казна на Ермал Хоџа, внук на поранешниот диктатор на Албанија Енвер Хоџа, експресно реагираше лидерот на опозициската...

Загрижува нападот врз новинар во РС

Европската Унија ја следи состојбата во Босна и Херцеговина по нападот на новинарот Владимир Ковачевиќ од телевизијата БН во Бања Лука, изјави Јоханес Хан,...

Основана национална авиокомпанија

Албанија ја доби својата прва национална авиокомпанија „Ер Албанија“, која е основана во партнерство со авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“. На свеченоста, која се одржа во...

Запленети над 400 килограми марихуана обработени во форма на чоколада

Албанската полиција во градот Берат заплени 441 килограми марихуана обработени во форма на чоколада, два килограми хероин, помала количина кокаин и рачни гранати. Полицијата трага...

Внукот на Енвер Хоџа пуштен од затвор

Ослободен е од понатамошно издржување на затворската казна Ермал Хоџа, внук на поранешниот претседател на Албанија,Енвер Хоџа, кој поради шверц на кокаин од Јужна...

Харадинај: Во Стејт департментот рекоа дека не сугерираат решение

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави дека имал разговор со официјални лица на Стејт департментот и дека рекле оти не сугерираат решение, кое вклучува размена...

„Економист“: Евентуалната размена на територии поттикнува идеја за голема Албанија

Британскиот весник Економист оценува дека само придвижувањето на идејата „за размена на територии меѓу Косово и Србија“ која, како што наведува, не е лесно...

Црногорците должат 1,2 милијарди евра

Според податоци на Централната банка на Црна Гора, долгот на граѓаните на таа држава по основ на кредити е 1,2 милијарди евра. Експерти наведуваат дека...

Припадници на Фронтекс ќе се распоредат во земјите од Западен Балкан

Србија се согласила да обезбеди пристап на граничарите од Фронтекс, објави Дојче веле на српски јазик, повикувајќи се на извори од Брисел. Планот е...