16 C
Skopje
19.9.2018 - 9:49

Косовски министер и пратеници меѓу обвинетите во „Пронто“

Специјалното обвинителство на Косово подигна обвиненија против 11 луѓе на високи позиции меѓу кои и министер и повеќе пратеници осомничени за непочитување на рамноправниот...

Бројот на починати од морбили во Романија достигна 46 лица, почина деветмесечно бебе

Бројот на луѓе кои починале од морбили во Романија достигна 46 лица откако денеска почина деветмесечно бебе од Констанца. Националниот центар за надзор на заразни...

Во Белград казнети 15 родители поради одбивање вакцинација

Од 48 родители кои во Белград се прогласени за виновни за одбивање задолжителна вакцинација, 15 се казнети со парични казни од 10.000 до 30.000...

Србија и САД не се согласуваат за Косово, но дијалогот треба да продолжи

Претседателот и премиерката на Србија, Александар Вучиќ и Ана Брнабиќ денеска во Белград на одвоени средби го примија вршителот на должност заменик-помошникот државен секретар...

Боздаг: Турција уапси 80 свои државјани во 18 земји

Турскиот заменик премиер Бекир Боздаг денеска изјави дека турската разузнавачка агенција до сега уапсила најмалку 80 турски државјани во 18 земји. Уапсените се лица кои...

Плата и половина за квадрат стан во Софија

Плата и половина е потребно за жител на Софија да купи еден квадратен метар од стан во главниот град, покажуваат пресметките на „Труд“ врз...

Пензионерите се омрсија за Велигден

Од вчера почна исплатата на пензиите и велигденските додатоци во износ од 40 лева (20 евра), кои беа одобрени од бугарската влада. Исплатата на...

Вонредна седница за депортирањето ѓуленисти

Косовскиот парламент закажа вонредна седница за тајното апсење и депортација на шесте турски државјани, припадници на движењето на муслиманскиот проповедник во егзил Фетулах Ѓулен....

Мините се голема опасност за граѓаните

Босна и Херцеговина е во редот на земјите со најголем степен на минирани подрачја. Во повеќе од 60 земји и територии постои опасност од...

Сфатив дека социјалнава мрежа знае и како дишам

Дамјан Ракниќ Уште на првата вест за протекување податоци, социјалната мрежа Фејсбук реагираше експресно, велејќи дека во нивната база на податоци никој не извршил упад,...