6 C
Skopje
17.11.2018 - 2:16

Фајон: Визна либерализација за граѓаните на Косово оваа година

Пратеничката и известувачка на Европскиот парламент за визниот режим со Косово, Тања Фајон, му пренесе синоќа на претседателот на косовското Собрание Кадри Весели дека...

Во Србија исчезна новинар кој работел на истражување на убиството на Оливер Ивановиќ

Српската полиција распиша потерница по новинарот Стефан Цветковиќ откако било пронајдено неговото напуштено возило. - Во полициската станица во Бела Црква ноќеска е пријавено за...

Коѕијас: Не одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да...

По Шпанија Русите најмногу купуваат станови во Бугарија

Бугарија е на второто место во групата земји што се интересни за руските купувачи на станови во периодот од вториот квартал на 2016 година...

Исполнети условите за почеток на преговорите со ЕУ

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати изјави дека Албанија ги завршила зададените обврски и оти е подготвена за почеток на преговорите за членство во...

Хрватите бегаат од популистичките мерки на власта

Претседателката на Република Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, беше изложена на критики од сите страни затоа што се обиде да понуди план за запирање на иселувањето Мерките...

Судија на ЕУЛЕКС нападнат со шок-бомба во Приштина

Судија на Мисијата на ЕУ за владеење на правото во Косово ЕУЛЕКС бил нападнат синоќа во Приштина, околу 23 часот, со шок бомба, која...

На Крит откриени 15 плантажи со канабис

При акција на островот Крит, грчката полиција откри 15 плантажи со насади од канабис, јави ДПА.  Акцијата во која учествувале припадници на специјалната полиција и...

Харадинај пријавил дека поседува имот вреден милион евра

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај во Антикорупциската агенција пријавил недвижен имот во вредност од околу еден милион евра, како и пари во готово и годишни...

Чепурин: Можно е Русија подлабоко да се вклучи во косовскиот проблем

Постои можност Русија „уште подлабоко се вклучи“ во решавањето на косовскиот проблем, доколку се појават такви предлози, наведува рускиот амбасадор во Белград Александар Чепурин,...