-1.9 C
Skopje
19.11.2018 - 8:52

Грција бара меѓународна помош за пожарите

Грција доставила барање за меѓународна помош во гаснењето на пожарите, соопштија од грчката противпожарна служба. - Поради големиот обем и интензитет на пожарите и опасноста,...

Павлопулос ја предупреди Албанија да заборави на Чамите ако ја сака грчката поддршка

Грчкиот претседател, Прокопис Павлопулос, ја предупреди Албанија дека доколку ја сака поддршката на Грција, да не го поставува прашањето за Чамите. Тој и со порака...

Започнува уривањето на изгорените куќи од пожарот во областа Атика

Од денеска започнува уривањето на куќите што претрпеа сериозна штета во пожарите во источниот дел на областа Атика на 23 јули. По спроведените контроли од...

Ѓукановиќ ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Мило Ѓукановиќ денеска во Цетиње положи заклетва и официјално ја презеде функцијата претседател на Црна Гора. - Се колнам со мојата чест на Уставот на...

Загреб се свртува кон туѓманизмот

По барање од владејачката партија ХДЗ, во главниот град на Хрватска ќе биде поставен нов споменик на првиот претседател Фрањо Туѓман Во Загреб наскоро ќе...

Жени-политичари нема или и тие им се лојални на мажите

Политичарките во Босна и Херцеговина се редок исклучок, а во телата на извршната власт само единаесет отсто се припаднички од понежниот пол Со децении на...

Автобуска несреќа на српски туристи во Грција

По судир на туристички автобус со комбе, противпожарната служба на Грција, со употреба на скала преку прозорецот на автобусот спаси 50 лица (48 патници...

Вучиќ: Ако Косово не го решиме сега, за 20 години ќе загубиме се

Доколку Србија сега не го реши прашањето за Косово, по 20 години ќе загуби се, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ. - Не сакате разграничување...

Демонстранти се судрија со грчката полиција, уапсени 19 лица

Сериозни инциденти се случија доцна синоќа, по завршувањето на протестниот марш во Атина за одбелeжувањето на 45 годишнината од бунтот против воената хунта. Масовниот протест...

Се зголеми бројот на починати од вирусот Западен Нил во Грција

Вкупно 16 луѓе починаа од вирусот Западен Нил во Грција, додека пак регистрирани се 133 случаи на лица инфицирани од вирусот, изјави претставничката на...