26.1 C
Skopje
24.8.2019 - 20:37

Мета: Одложувањето на изборите е единствениот начин да се спречи конфликт

Албанскиот претседател Илир Мета го обраложи одложувањето на локалните избори во земјата, кои беа закажани за 30 јуни, истакнувајќи дека на тој начин би...

Десницата се организира за два референдума во Хрватска

Хрватите деновиве можат да се потпишат на две иницијативи за спроведување референдум, кои се однесуваат на укинување на Истанбулската конвенција и за менување на...

Армијата на Србија превентивно подигнала борбена готовност поради тензиите на Косово

Армијата на Србија превентивно ја подигнала борбената готовност на целата територија поради тензиите на Косово, објави српскиот весник „Новости“. Откако вчера била одржана седница на...

Саудиска Арабија најголем купувач на оружје од балканските земји

Албанија и Србија се рекордери меѓу земјите од балканскиот регион во продажба на оружје и муниција, а нивни најголем купувач е Саудиска Арабија, се...

Борисов вети дека ќе биде откриен убиецот на новинарката

Убиството на Маринова се случува по убиството на Јан Куциак во Словачка во февруари годинава и на Дафне Каруана Галиција во Малта пред една...

Влада на Косово по лидерската средба: Коалицијата е функционална и стабилна

Владата на Косово, по вечерашната вонредна средба на лидерите на четирите партии од владејачката коалиција, објави соопштение во кое тврди дека „коалицијата е функционална...

Урбанистите против изградба на Загрепскиот Менхетн

Стручната јавност и опозицијата во Градското собрание најмногу забележуваат за незаконската процедура при измена и дополнување на генералниот план за Загрепскиот Менхетн Хрватските архитекти предупредуваат...

Економски патриотизам за враќање на 100.000 Бугари

Со овој предлог се предвидува да се вратат бугарските граѓани што живеат во Молдавија и во Украина, за да се покрие недостигот од домашна...

Едно лице загина во вооружена престрелка во близина на грчко-албанската граница

Дилер на дрога е убиен, а еден полицаец е полесно повреден во вооружена престрелка во близина на грчко-албанската граница, на околу 50 километри од...

Двојниот суверенитет е двојно ништо за Белград

Во случај на спроведување на идејата на Берлин и на Париз, целата власт на Косово ќе ѝ припадне на Приштина, а Белград би имал...