9 C
Skopje
19.2.2019 - 14:24

Иво Санадер осуден на 2,5 години затвор за воено профитерство

На поранешниот хрватски премиер Иво Санадер денеска му беа изречени две неправосилни пресуди според кои за земање провизија во предметот Хипо, односно за воено...

Крстиќевиќ: Хрватска ќе почне нов процес за набавка на борбени авиони

Хрватскиот министер за одбрана Дамир Крстиќевиќ денеска, откако Владата ја поништи одлуката за набавка на израелски борбени авиони, изјави дека ќе започне нов процес...

Грција успешно го лансираше сателитот „Хелас Сат 4“

Од европската вселенска станица во Куру, Француска Гвајана, успешно беше лансиран сателитот „Хелас Сат 4“ во носечката ракета Ариана 5, што ќе ги користи...

Ердоган: Им дадовме снимки за убиството на Кагоши

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави денеска дека официјални лица од Саудиска Арабија, САД, Германија, Франција и Велика Британија преслушале аудио снимки во врска...

Жена истури канта со измет пред зградата на хрватската Влада

Жена демонстрант денеска фрлила канта со измет пред зградата на хрватската Влада, јавуваат хрватските медиуми. - Канта измет на Владата. Токму така. Една демонстрантка токму...

Грчкиот министер за цивилна заштита поднесе оставка, Ципрас ја прифати

Грчкиот премиер ја прифати оставката на надлежниот министер за цивилна заштита на денешната нивна средба, јави дописничката на МИА од Атина. Никос Тоскас повторно...

Половина население сака да оди на печалба

Истражувањето спроведено од Советот за регионална соработка во рамките на барометарот за јавното мислење во балканските земји покажало дека речиси половина од албанските граѓани...

Силниот ветер предизвика материјална штета во Хрватска и Црна Гора

Силните ветрови и високите бранови кои во Јадранското Море достигнаа до пет метри височина, предизвикаа прекин на многу фериботски линии во хрватскиот град Сплит. Температурата...

Снегот и студот ги затвораат училиштата во Албанија

Тирана, 9 јануари 2018 (МИА) – Обилните снежни врнежи и ниските температури условија прекин на наставата во повеќе области во Албанија. Министерството за образование, млади...

Шефот на ОН изрази загриженост за ситуацијата на Косово

Изградбата на патот покрај манастирот Високи Дечани и немањето резултати во истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ, се причина за загриженост во Косово. На тоа...