17.7 C
Skopje
16.7.2019 - 0:35

Дрогата и перењето пари ќе ја остават Албанија без преговори и во 2019

Албанската опозициска демократска партија обвини дека дрогата и перењето пари од криминални организации со поддршка на владата, се двете главни причини што Албанија не...

Експлодира боца со плин во грчка таверна, загинаа три жени

Во таверна во грчкиот град Каламати експлодира боца со плин при што загинаа три жени, соопшти полицијата. Трите жени од кои две биле вработени во...

Харадинај: Вучиќ нуди признавање на Косово во замена за дел од неговата територија

Српскиот претседател Александар Вучиќ, со поддршка на Русија, предлага Белград да ја признае независноста на Косово, во замена за дел од неговата територија, тврди...

Тричленото претседателство со различни политики и иконографии

Претседателството на Босна и Херцеговина во наредните осум дена би требало да го именува новиот мандатар за состав на Советот на министери на БиХ....

Советникот на Рама бара обединување на Албанија и Косово

Познатиот албански аналитичар по потекло од Косово, Батон Хаџиу, кој е актуелен советник на премиерот Еди Рама, смета дека решение за Косово би било...

Вучиќ: Руските мигови ќе носат имиња на српски војници убиени од НАТО

Српскиот претседател Александар Вучиќ најави дека борбените авиони МиГ-29 кои Србија ги доби од Русија ќе бидат именувани според српски војници кои биле убиени...

Чеку: За прием во војската на Косово се пријавија над 5.000 луѓе, има и...

На конкурсот на косовското Министерство за одбрана за прием на 650 војници, се јавиле повеќе од 5.000 кандидати, а заменикот-министер за одбрана, Агим Чеку тврди...

Поради пожар евакуирано село на полуостровот Пелопонез

 Село во западниот дел на грчкиот полуостров Пелопонез беше евакуирано откако  во близина избувна шумски пожар, кој почна да се приближува до семејните куќи,...

Турција бара 15 години затворски казни за познати новинари

Турската државна новинска агенција објави дека обвинители бараат 15 годишни затворски казни за петмина новинари од опозициски весник, што ја зголемува загриженоста во врска...

Сараево најзагаден град во светот

Сараево вчера беше најазагден град во светот со индекс на квалитетот на воздухпт од 268 единици, соопштија американските власти врз основа на податоците за...