17 C
Skopje
26.9.2018 - 17:31

Ако Приштина ја усвои платформата, Белград повеќе нема да седи на маса?

Ако Собранието во Приштина ја усвои платформата на власта, во која се предвидува разговорите со Белград да завршат со меѓусебно признавање и се спомнува...

Шпенд Маџунин нов косовски прв разузнавач

На предлог на косовскиот претседател Хашим Тачи, а со согласност на премиерот Рамуш Харадинај, за нов директор на косовската тајна служба АКИ е именуван...

Италијански мафијаши осудени на повеќегодишни затворски казни

Суд во италијанскиот град Палермо денеска на повеќегодишни затворски казни осуди неколкумина мафијаши и поранешни владини функционери, во рамки на судскиот процес за врски...

Јилдирим: САД треба да учат од Турција како се спроведуваат избори

Турскиот премиер Бинали Јилдирим денеска им порача на САД да се занимаваат со своите внатрешни проблеми, а не да изразуваат сомнежи околу начинот на...

Бихаќ преплавен со мигранти

Изминатата недела во Бихаќ се забележува присуство на голем број мигранти што доаѓаат од Алжир, Сирија, Ирак и од Палестина. За ова веќе има...

За крупните земјоделци милиони лева, за малите – стотинки

Речиси 93 проценти од помошта доаѓа од Заедничката земјоделска политика на ЕУ и државниот буџет на Бугарија, а завршува во рацете на само 10...

„Хуриет“: Турција го повлекла целото злато од САД

Централната банка на Турција во 2017 година ги повлекла сите златни резерви од американските Федерални резерви, пишува весникот „Хуриет“. Според весникот, одлуката за повлекување на...

Српска листа се откажа од едностраното прогласување на ЗСО

Најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, денеска соопшти дека се откажува од едностраното формирање на Заедницата на српски општини (ЗСО), што претходно го...

ЕК: Албанија може да ги почне преговорите за членство

Албанија остварува „стабилен напредок“ во примената на петте клучни приоритети. Реформите во јавната администрација на Албанија се консолидирани, за јакнење на професионализмот и деполитизацијата,...

Продолжуваат провокациите меѓу Грција и Турција

Турскиот премиер ја предупреди Грција да се воздржи од „провокации“ откако грчко знаме беше поставено на спорниот, ненаселен остров во Егејско Море во близината...