0.3 C
Skopje
19.11.2018 - 2:29

Корупциски скандал го тресе словенечкото здравство

Словенечкото Специјално јавно обвинителство покрена обвиненија против 15 лица и една компанија поради поврзаност со корупциски скандал во здравствениот систем на Словенија. Меѓу...

Албанските власти запленија 600 илјади евра од Норвежани кои переле пари

Албанското Јавно обвинителство откри шема за перење пари на двајца норвешки државјани, кои ја избрале Албанија да „исперат“ над 800.000 евра, за кои постои...

Ердоган ги повикува сопартијците да извршат „пресинг“ врз гласачите

На социјалните мрежи во Турција се споделува видео запис, на кој турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган инсистира на „пресинг" на избирачите на прокурдската Демократска партија...

Директорите на јавни претпријатија се најплатени

Највисоките државни раководители на Косово не се меѓу најплатените службеници во земјата. Тие што примаат највисоки плати, до над пет илјади евра се директорите...

Хан: Идејата за територијална размена меѓу Србија и Косово не треба да се отфрли

Идејата за територијална размена за Србија и Косово не треба да биде отфрлена веднаш и покрај опасностите во регионот и вон него, смета еврокомесарот...

Обровац: Заминаа Србите, а по нив и Хрватите

Жителите на Обровац стануваат заложници на партиските кланови, а за нивната судбина одлучуваат претседателите на партиските разграноци Обровац е еден од хрватските градови што се...

Потпретседателот на грчкиот Парламент Димитрис Каменос поднесе оставка

Откако ја поддржа иницијативата на опозициската Нова демократија за гласање недоверба на Владата на Грција, по што беше и исклучен од неговата партија Независни...

Уапсен пироман кој подметнувал пожари во областа Атика

Ми се допаѓа да потпалувам и да ги гледам пожарникарите како трчаат да ги изгасат пожарите, наводно рекол, според грчките медиуми, 35-годишниот маж кој...

Аларм за пожар во Хилтон во Белград, спроведена евакуација

Во хотелот Хилтон во Белград попладнево, околу 18 часот, се огласија пожарните аларми, по што следуваше евакуација. Очевидци велат дека не се забележува чад, но...

Касациониот суд на Романија го ослободи Виктор Понта од обвиненијата за злоупотреби

Врховниот касационен суд на Романија денеска го ослободи поранешниот премиер, социјалдемократот Виктор Понта, од обвиненијата за лажни изјави, соучество во даночни измами и перење пари...