18 C
Skopje
24.9.2018 - 17:55

Големо невреме во Шибеник, еден загинат

Едно лице загина, а причинета е голема материјална штета во невремето што синоќа го зафати хрватскиот приморски град Шибеник. Како што јавуваат хрватските медиуми, невремето...

Косово обвини 12 лица за злоупотреба на пензискиот фонд за ветерани

Главниот обвинител на Косово, Александар Луземи покрена обвиненија против 12 лица, вклучително и високи државни службеници, за злоупотреба на пензискиот фонд, наведувајќи дека осомничените...

Албанскиот принц Лека Зогу предлага обединување на Албанија и Косово

Националното единство би било идеално за Косово и за Албанија, изјави албанскиот принц Лека Зогу Втори во интервју за весникот „Диели“, предлагајќи нивно обединување...

Црковни несогласувања и на Велигден

Црногорскиот владика Михајло остро го осуди однесувањето на Српската православна црква против верниците во Црна Гора. За време на велигденското обраќање митрополитот Михајло рече...

Во Тирана татко монструм 16 години ја злоставувал сопствената ќерка

Во Тирана татко монструм цели 16 години сексуално ја злоставувал сопствената ќерка. Во полиција го пријавила ќерката, која сега има 25 години, а почнал да...

Воведување задолжителен воен рок би ја чинело Србија 700 милиони евра

Според најновите проценки, воведување задолжителен воен рок во Србија од 2020 или 2021 година, што државата на големо го разгледува, би чинело 700 милиони...

Рускиот патријарх во посета на Тирана

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, в сабота ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата се преземени засилени безбедносни мерки од страна...

Тачи: Нема сила што ќе нė принуди на поделба на Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска реагираше на гласините дека во финалната рунда на дијалогот со Србија ќе се разговара за поделба на Косово и...

Вонредна седница на косовското Собрание за „корекцијата на границите“

Претседателството на Собранието на Косово одлучи вонредната седница, свикана на барање на опозицијата за расправа во врска со дијалогот со Србија и иницијативата на...

Атина врие

Инциденти беа регистрирани за време на генералниот штрајк во Атина, кога членови на организации и здруженија што не се дел од двата најголеми грчки...