18 C
Skopje
18.9.2018 - 23:43

Косовската опозиција убедена дека средбата Тачи-Вучиќ пропадна поради нејзиниот притисок

Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) смета дека денешната средба во Брисел меѓу претседателите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ, пропадна...

Албанија ќе прифати 20 мигранти од бродот „Дичиоти“ на италијанскиот брег

Албанија ќе прифати 20 мигранти кои десет дена се „заглавени“ на бродот „Дичиоти“ на италијанската крајбрежна стража, во пристаниште на Сицилија. Веста преку Твитер ја...

Дачиќ: Не може да има промени на граница што не постои

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека се согласува со германската канцеларка Ангела Меркел дека нема да има промена на границите на Балканот. -...

Формиран нов опозициски сојуз за Србија

Десетина партии и движења од опозицијата во Белград во неделата потпишаа спогодба за основање нов политички блок, со назив Сојуз за Србија. Во него...

Флекенштајн и Фајон го осудуваат негирањето на геноцидот во Сребреница

Европратениците од редовите на Социјалдемократската група во Европскиот Парламент, Тања Фајон и Кнут Флекенштајн, преку писмени соопштенија ги осудија изјавите на претседателот на Република...

САД немаат црвена линија за разграничувањето

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека не поднел барање до српските власти за дозвола за посета на Прешевската Долина, затоа што, како што рече,...

Каменос: Избори на крајот од мандатот или кога ќе треба да се донесат одлуки...

Избори ќе има или на крај од 4 годишниот мандат или ако дојде време да донесеме сериозни одлуки за националните прашања, но тоа нема...

Состанок во грчкото МНР за формирање Совет за национална безбедност

На денешниот состанок на Совет за надворешна политика во грчкото МНР, под претседателство на шефот на грчката дипломатија, се отвора патот за формирање на...

БиХ ќе добие милион евра за сместување мигранти

Банката за развој при Советот на Европа (ЦЕБ) обезбеди милион евра бесповратна помош за Босна и Херцеговина во обид да го реши проблемот со...

Мета: Го поддржуваме Дијалогот Белград – Приштина, но не и промена на граници

Албанскиот претседател Илир Мета првпат го изнесе својот став во врска со големата дебата околу прашањето за промена или не на границите на Косово. Во...