14 C
Skopje
13.11.2018 - 17:34

Српскиот Патријарх Иринеј: Современите секуларни држави се обидуваат да ја искористат Црквата

Српскиот Патријарх Иринеј испратил писмо до Вселенската Патријаршија, каде што го излага напредокот на разговорите во поглед на појавите на етнофилетизмот во современото...

Секое четврто дете родено во вонбрачна заедница

Секое четврто дете во Србија е родено во вонбрачна заедница. Од 2000 година бројот на вонбрачно родените деца во Србија постојано расте и нивниот...

Рама: Албанија заслужува почеток на преговори

Албанскиот премиер, Еди Рама, високо ја оценува поддршката на Австрија, во секој клучен миг низ кој минала неговата земја, посочувајќи ја како силен партнер...

Првите обвиненија на Специјалниот суд за ОВК во септември

Судот ги разгледува случаите што произлегуваат од извештајот на Специјалниот истражен тим на ЕУ (СИТФ) од 2014 година, во кој се наведува дека неименувани...

Коѕијас тврди дека никогаш не станало збор за Чамите

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас изјави дека на разговорите за надминување на одредени прашања со албанската страна никогаш не станало збор околу прашањето...

МКЦК: Расте бројот на мигранти преку Балканот, потребна е помош

Меѓународниот комитет на Црвениот крст соопшти денеска дека бројот на мигранти што се движат преку Балканот е во пораст и дека им е потребна...

Корекција на границата Србија-Косово прифатлива за Европската комисија

Брисел би требало да го прифати договорот меѓу Србите и Албанците со кој би се решил долгогодишниот проблем со Косово, изјави европскиот комесар Јоханес...

Лавров: Никој не треба да создава конфликти на Балканот

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров, на заедничка прес-конференција со босанскиот колега Игор Црнадак во Сараево изјави дека никој од надвор не треба да...

Могерини: Западниот Балкан се движи сигурно кон иднина во ЕУ

Самитот за Западен Балкан во Лондон докажува дека Европската Унија продолжува да ја зајакнува соработката со регионот со јасна посветеност и конкретни мерки, фокусирајќи...

Ердоган: НАТО треба да го зајакне дијалогот со Русија

НАТО мора да ги засили каналите за дијалог со Русија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за новинарите, кои го придружуваа на самитот на...