10 C
Skopje
14.11.2018 - 21:06

Златна зора отстранета од седница, повика војската да ги уапси Ципрас, Каменос и Павлопулос

Да интервенира војската за да се спречи ова предавство и да ги уапси премиерот, министерот за одбрана и претседателот, повика пратеник од Златна зора...

Могерини не поддржува бегалски кампови на Балканот

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија Федерика Могерини, одговорајќи на новинарско прашање за идејата да се отворат кампови за бегалци...

Исчезнале повеќе од 140 уметнички дела од амбасади и резиденции на СФРЈ

Од амбасади, конзулати и резиденции на поранешна Југославија исчезнале повеќе од 140 вредни уметнички дела.  Србија ќе побара одговор за исчезнувањето преку Интерпол, изјави Вељко...

Нова демократија достави барање за гласање недоверба на владата

Одлуката, како што и се најавуваше, за гласање недоверба на грчката влада, од собраниската говорница ја соопшти Кирјакос Мицотакис за време на расправата за...

Опозицијата за цената на бензинот, Вучиќ за народниот леб

За темата за евтиниот леб во Србија се молчи, затоа што го одразува нивото на сиромаштија во земјата Владата на Србија е подготвена да ја...

Фајон: Визна либерализација за граѓаните на Косово оваа година

Пратеничката и известувачка на Европскиот парламент за визниот режим со Косово, Тања Фајон, му пренесе синоќа на претседателот на косовското Собрание Кадри Весели дека...

Во Србија исчезна новинар кој работел на истражување на убиството на Оливер Ивановиќ

Српската полиција распиша потерница по новинарот Стефан Цветковиќ откако било пронајдено неговото напуштено возило. - Во полициската станица во Бела Црква ноќеска е пријавено за...

Коѕијас: Не одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да...

По Шпанија Русите најмногу купуваат станови во Бугарија

Бугарија е на второто место во групата земји што се интересни за руските купувачи на станови во периодот од вториот квартал на 2016 година...

Исполнети условите за почеток на преговорите со ЕУ

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати изјави дека Албанија ги завршила зададените обврски и оти е подготвена за почеток на преговорите за членство во...