0 C
Skopje
19.1.2019 - 20:07

Можна блокада на преговорите со ЕУ поради односите со Русија

Литванија ќе ја блокира Србија за отворањето на поглавјето 31 во преговорите со ЕУ поради одбивањето да воведе санкции против Русија, во согласност со...

Епир и Јанина преплавени со марихуана од Албанија

Дрогата поминува преку албанско-грчката граница низ разни патишта, а криминалните групи имаат софистицирани форми за нејзин шверц, ја кријат во разни предмети и материјали...

Додик: РС со сила ќе спречи распоредување на полиција од друг ентитет

Претседателот на Република Српска Милорад Додик рече дека со сила ќе го спречи обидот за распоредување на припадниците на полицијата од друг ентитет на...

Над 20 тони бразилско месо со салмонела блокирано во Албанија

Албанската Национална агенција за храна во пристанишниот град Драч, блокираше 27 тони пилешко месо. Од месото, кое е потекло од Бразил, веднаш по пристигнувањето земени...

Риека: Пожар во психијатриска болница, едно лице загина, а 16 се повредени

Едно лице загина, а 16 други се повредени во пожар што избувна попладнево во психијатриска болница во Лопачка, во близина на Риека.  Во моментот на...

Завршува ли финансиската одисеја

Грција, в понеделник, на 20 август, ќе се соочи со клучниот тест, откако ќе заврши третиот пакет од програмата за спас. По години штедење...

„Катимерини“: Северна Грција преплавена со марихуна од Албанија

Официјалните податоци на грчката полиција покажуваат раст на случаите на запленета марихуна во северниот дел на земјата, во областа Епир, главно кај Јанина. Весникот „Катимерини",повикувајќи...

Вучиќ: Србија веќе ја разграничија западните земји

 Српскиот претседател Александар Вучиќ, коментирајќи ги на РТС  изјавите на германската канцеларка Ангела Меркел и на САД за идеите за разграничување, истакна дека Германија и САД...

ЕУ ја предупредува Црна Гора да внимава кому дава државјанство

Црна Гора ќе мора да се усогласи со европските строги норми и критериуми при давање државјанство на странски инвеститори, за да спречи безбедносните ризици,...

Пренчи предупредува на сериозни криминални случувања во Албанија

Поранешниот генерален директор на албанската полиција, Ахмет Пренчи, даде силно предуредување кога станува збор за бебедноста во земјата. Според него,во иднина, се очекуваат тешки,сериозни настани,поради...