6 C
Skopje
21.2.2019 - 21:44

Осудени 74 лица на доживотен затвор поради вмешаност во обидот за преврат во Турција

Турски суд денеска осуди 74 лица, меѓу кои и војници, на доживотен затвор поради нивната улога во обидот за преврат во јули 2016 година. Тие...

Прва жртва на западнонилската треска во Романија

Романското Министерство за здравство денеска соопштија дека е регистрирана првата жртва на западнонилската треска во Романија оваа сезона. Станува збор за 79-годишен маж од источнороманскиот...

Могерини: Балканскиот самит во Софија ќе биде исклучително важен

Европската претставничка за заедничка надворешна и безбедносна политика Федерика Могерини денеска оцени дека претстојниот самит на Европската унија и земјите од Западниот Балкан во...

Почнуваат истражувачките активности за лежишта на нафта

Конвој од бродови за сеизмички истражувања, меѓу нив и најголемиот норвешки брод од 117 метри, в сабота пристигнува во црногорските територијални води заради истражување...

Стејт департмент: Грција заостанува во справувањето со трговијата со луѓе

Грција прави зајакнати напори за да ги исполни минималните стандарди за елиминација на трговијата со луѓе, иако сè уште заостанува во оваа област, се...

САД: Словенија да одлучи меѓу вредностите на Западот и рускиот модел

Американскиот амбасадор во Словенија Брент Хартли, во разговор за љубљанскиот неделник Репортер, изрази зачуденост од благите реакции на Словенија на нападот со нервен гас...

„Вашингтон тајмс“: Судските реформи спонзорирани од Сорос ја оставија Албанија без судски систем

Престижниот американски весник „Вашингтон тајмс“ во еден од своите написи наведува силни обвинувања против албанската влада.  Според весникот реформските процеси во земјата кои се спонзорирани...

Белград не го прифаќа американскиот план за Косово

Претседателот на Одборот за Косово и Метохија во српскиот парламент, Милован Дрецун, вели дека постои огромен јаз меѓу Србите и Албанците, а помирувањето на...

Хан: Одлуката за визната либерализација за Косово пред 25 јули

Еврокомесарот за добрососедска политика и проширување Јоханес Хан денеска повторно нагласи дека одлуката на Брисел во врска со либерализацијата на визниот режим за Косово...

Тачи: Косово е подготвено за компромис со Србија

Косово е подготвено за компромисно решение со Србија, за да бидат разрешени проблемите меѓу двете страни, нагласува косовскиот претседaтел Хашим Тачи во писмо до...