25 C
Skopje
23.9.2018 - 20:30

Откриено наоѓалиште на злато

Акциите на австралиска компанија скокнале минатата недела откако беше објавено дека оваа фирма открила богати наоѓалишта на злато, сребро и базни метали во Босна...

Србите даваат отказ во безбедносните служби

Осум припадници на Безбедносните сили на Косово (ФСК) од српска националност, од Баталјонот за брзи интервенции, побарале демобилизација, односно прекин на договорот со ФСК,...

Српската полиција ќе го уапси Харадинај

Министерот на српската полиција Небојша Стефановиќ упати предупредување до косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека ќе биде уапсен доколку тој оди во посета на општините...

Црногорската армија се вклучува во патролирањето долж границата со Албанија

Црногорски војници од денеска ќе бидат ангажирани во контрола на граничниот појас и границата со Албанија во зоната на граничниот пункт Божај, соопшти црногорското...

Анархисти фрлија црвена боја врз зградата на грчкото МНР

Членови на грчката анархистичка група Рубикон фрлија црвена боја врз зградата на Министерството за надворешни работи во Атина. На својата интернет страница тие објавија дека...

Полицијата се уште го бара за да го уапси пратеникот од Златна зора

Пратеникот од Златна Зора, Константинос Барбарусис кој вчера од парламентот повика на воен пуч, се уште не е уапсен, а полицијата од доцна синоќа,...

И Хрватска погодена од невреме

Невреме пропратено со обилен дожд и ветер ја погоди Хрватска и ја намали температурата на воздухот за 10 степени Целзиусови. Во Загреб утрово се измерени...

Се отвора американска економска зона во западно Косово

Косовската Влада на денешната седница донесе одлука за формирање Американска економска зона во Ѓаковица, западно Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Премиерот Рамуш Харадинај...

Вучиќ ќе барa од Путин да излезе со свој став за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ, кој се наоѓа во посета на Москва, денеска изјави дека од неговиот руски колега Владимир Путин ќе побара „подлабоко“ да...

Хан утре во Тирана го отвора скринингот

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, утре попладне ќе престојува во Тирана. Целта на посетата е да ги објасни чекорите кои треба да...