14 C
Skopje
24.9.2018 - 6:07

ЕК ќе го активира Механизмот за цивилна заштита за да и помогне на Грција

Европската комисија(ЕК) во следните неколку часа ќе го активира Европскиот механизам за цивилна заштита за да и помогне на Грција каде во пожарите досега...

Мустафа против менување на границите на Косово

Поранешниот косовски премиер и лидер на водечката опозициска партија, Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа денеска ги повика лидерите на општините Прешево, Медвеѓа...

Тивка војна за лидер на хрватската десница

Радикалната десница нема да се откаже од намерата за нов лидер, но засега изгледа дека состојбата во ХДЗ е во пат-позиција Во Хрватска моментално единствена...

Уапсени 577 нелегални мигранти во северозападна Турција

Турските власти денеска уапсија 577 илегални мигранти во северозападна Турција, соопштија безбедносните сили. Безбедносните сили во Едрене уапсиле 390 мигранти државјани на Сомалија, Пакистан, Авганистан,...

Халими: Обединување со Прешевската Долина треба да го иницира косовското Собрание

Претседателот на Партијата за деморкатско дејствување (ПВД) од Прешевкста Долина, Риза Халими смета дека можното припојување на оваа територија со Косово би претставувало исполнување...

Шефот на дипломатијата Бушати главен албански преговарач со ЕУ

Министерот за Европа и шеф на дипломатијата, Дитмир Бушати е назначен за главен преповарач со Европска унија, откако вчера Албанија го почна процесот на...

Рот: Прекројување на границите не е решение

Германскиот министер за Европа Михаел Рот им порача на „пријателите во Косово и Србија“ дека прекројувањето на границите не е решение и дека иднината...

Киличдароглу обвинува за изборни нерегуларност во југоисточна Турција

Лидерот на главната турска опозициска Републиканска народна партија Кемал Киличдароглу изјави дека се забележани изборни нерегуларности во југоисточниот дел на земјата и упати апел...

Сојузник на Ердоган бара враќање на смртната казна во Турција

Лидерот на турската ултра националистичка Партија на големиот сојуз (ББП), Мустафа Дестиџи, кој е коалициски партнер на Партијата на правдата и развојот (АКП) на...

Полицијата заплени 20 тони хашиш

Црна Гора Во заедничка операција на црногорската полиција и Американската агенција за борба против наркотици (ДЕА), минатата недела биле запленети 20 тони хашиш, со вредност...