1.3 C
Skopje
18.11.2018 - 20:03

Дачиќ: Разграничувањето е една од идеите, други и нема

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ изјави дека се бара решение за косовското прашање и оти разграничувањето со Албанците е само една идеја,...

Нови тензии за грчко-турската граница

Изјавите на поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас и актуелниот министер за надворешни работи и премиер на Грција, Алексис Ципрас, минатата сабота, за...

Фирмите тешко ги пополнуваат работните позиции

Работодавците во Бугарија се соочуваат со најголемиот недостиг од кадри од 2011 година, според истражувањето на компанијата за човечки ресурси „Менпауер груп“, во која...

Канцеларијата на ЕУ во Приштина ги осудува последните меѓуетнички инциденти

Канцеларијата на Европската унија во Приштина ги осуди последните инциденти кои се етнички мотивирани и кои имаат за цел заплашување или нанесување штети на...

Договор за промена на границите до идната пролет

Косовскиот претседател Хашим Тачи се надева дека пред идната пролет Косово ќе постигне договор со Србија, кој би вклучувал промена на границите и размена...

Дачиќ: До кога на Албанците ќе им се толерира неисполнувањето на обврските

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ вели дека Приштина постојано бара алиби за неисполнување на потпишаните договори и додава дека Косово не...

Баша повикан на „советување“ во САД

Посетата на лидерот на опозициските демократи Љуљзим Баша на САД се случува во многу значен политички момент во Албанија, кога опозицијата најави силни активности...

Љубљана поставува нови 20 километри жичена ограда

Словенија наредните недели ќе постави неколку километри нова жичена ограда по должината на брегот на реката Купа, на критичниот дел на границата со Хрватска,...

Седум косовски Албанци осудени на 17 години затвор поради војување во Сирија

Основниот суд во Приштина осуди седум косовски Албанци на вкупно 17 години затвор за организирање и учество во терористичка група и нелегално поседување оружје,...

Истрагата за убиените полицајци не вроди со плод, побарана помош од ФБИ

Полицискиот комесар во МВР на Босна, Мевлудин Халиловиќ  потврди дека истрагата за убиството на двајца полицајци извршено пред седум дена, се уште трае и...