32.3 C
Skopje
21.7.2019 - 17:32

Хрватите на дното од европскиот стандард

Хрватска, според стандардот на граѓаните, речиси го допре дното на Европската Унија, а само Бугарија има полоша индивидуална потрошувачка и бруто-домашен производ по жител....

Црквата не се противи за трансплантацијата на органи

Наспроти етичките дилеми, најмногубројните верски заедници во Црна Гора ја поддржуваат трансплантацијата на органите и се согласни дека граѓаните треба да бидат донори. Ставот...

Косово ќе легализира над 240 илјади парчиња илегално оружје

Формирањето на војската на Косово можеби е најголем, но е само еден од проблемите со ‘ѕвецкањето со оружје’ со кои се соочува српската страна...

Вучиќ: Стравувам за иднината на Србите на Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на Твитер објави неколку реченици од синоќешното обраќање пред Советот за безбедност на ОН, заедно со неколку фотографии од...

Харадинај: Косово се чувствува измамено и разочарано од ЕУ

Kанцеларијата за односи со јавност на Владата на Косово го објави попладнево интегралното обраќање на премиерот Рамуш Харадинај на состанокот на Комитетот за Стабилизација...

ФБИ почна истрага за терористичката организација „ФЕТО“

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавошоглу изјави денеска дека ФБИ почна сериозна истрага во врска со т.н. Фетулахистичката терористичка организација „ФЕТО“. Чавушоглу прецизираше дека...

Потврден притворот за осомничените за убиството на Оливер Ивановиќ

Основниот суд во Приштина го прифати барањето на Специјалното обвинителство на Косово за одредување притвор во траење од еден месец за тројцата осомничени за...

Косовски медиуми: Тензии во Брисел, ЕУ го одложи пресот на Харадинај

Косовските медиуми кои известуваат од денешната посета на Брисел на владина делегација од Косово, предводена од премиерот Рамуш Харадинај, јавија дека прес-центарот на Европската...

Разрешен претседателот на Уставниот суд на Албанија поради ветинг

Претседателот на Уставниот суд на Албанија, Башким Дедја е разрешен од функцијата, откако не можел да го објасни потеклото на својот имот. На функцијата беше...

Љајиќ: Досегашната штета на Србија од таксите на Косово изнесува 30 милиони евра

Српскиот министер за трговија и телекомуникации Расим Љајиќ изјави дека српското стопанство поради увозните такси од 100 отсто од Косово досега има за 30...