9 C
Skopje
21.11.2018 - 9:24

Хаос на Халкидики – Ситонија под вода, евакуирани туристи

По поројните дождови повеќе делови од Грција се поплавени. На Халкидики најмногу проблеми има на Ситонија, каде се поплавени куќи и други објекти, јави...

„Црвен аларм“ за лошо време во Грција

Грчките власти издадоа „црвен аларм“, предупредување за поројни дождови и силни бури, јавуваат грчките медиуми. Лошите временски услови опфатија голем број грчки региони. Десетици куќи...

„Коха Диторе“: Истрагата потврдува дека Албанците не го убиле Оливер Ивановиќ

Сторителите на убиството на поранешниот лидер на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, не се припадници на албанската заедница, покажуваат резултатите на досегашната истрага од страна...

Тачи телефонски разговарал со Столтенберг за формирање косовска војска

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска имал телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кого, како што вели, го информирал за процесот на...

Се отвора американска економска зона во западно Косово

Косовската Влада на денешната седница донесе одлука за формирање Американска економска зона во Ѓаковица, западно Косово, јави дописникот на МИА од Приштина. Премиерот Рамуш Харадинај...

Невреме ги потопи улиците и плажите во Грција

Дожд и силен ветер ја зафатија Грција, во невремето во кое потопени се улиците и плажите во повеќе познати летувалишта, каков што е случајот...

Се договара мисија на Фронтекс за справување со мигрантите

Црногорскиот весник „Вијести“ јавува дека Владата усвоила предлог за почнување преговори со Европската Унија за припадници на европската гранична мисија Фронтекс да се распоредат...

Дачиќ: Разговорите меѓу Вучиќ и Тачи се тешки и напнати

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека разговорите меѓу Србија и Косово, кои се одржуваат под покровителство на Европската Унија, се одвиваат...

Првите обвиненија на Специјалниот суд за ОВК во септември

Судот ги разгледува случаите што произлегуваат од извештајот на Специјалниот истражен тим на ЕУ (СИТФ) од 2014 година, во кој се наведува дека неименувани...

Ранет Србин во Северна Митровица

Косовската полиција информира за инцидент во етнички мешаната населба Суви Дол во Северна Митровица, во кој од огнено оружје е рането 21-годишно момче од...