22 C
Skopje
24.9.2018 - 11:54

Продолжуваат провокациите меѓу Грција и Турција

Турскиот премиер ја предупреди Грција да се воздржи од „провокации“ откако грчко знаме беше поставено на спорниот, ненаселен остров во Егејско Море во близината...

Годинава 18 жени се убиени од (вон)брачните партнери

Секоја трета жена што е убиена во Србија во текот на 2017 година претходно во полиција има пријавено дека била изложена на семејно насилство Во...

Законот за обложување не мина, газдите не ги заборавија политичарите

Последниве денови во Македонија се актуелни најавите за менување на законската регулатива за работење на обложувачниците, што дополнително ја бранува јавноста. И додека кај...

Косовска Платформа за конечен договор со Белград

Платформа за политичкиот дијалог со Белград усвои денеска косовската Влада и ја достави на одобрување до Собранието на Косово. По усвојувањето на документот, косовскиот премиер...

Турција: Изјавата на Макрон за Балканот „не е конструктивна“

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за Балканот „не е конструктивна“, оцени турското Министерство за надворешни работи. Реакцијата следува по завчерашното обраќање на Макрон во...

Анкети: Разликата меѓу Нова демократија и СИРИЗА се намалува

Конзервативната Нова демократија (НД), според истражувањата на јавното мислење, и натаму е најпопуларна политичка сила во Грција, иако нејзината предност пред владејачката Коалиција на...

Во Турција останува во сила вонредната состојба

Турскиот Парламент денеска донесе одлука за продолжување на вонредната состојба во државата за уште три месеци, по предлог на Советот за национална безбедност на...

Предвремени претседателски и парламентарни избори во Турција на 24 јуни

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска соопшти дека на 24 јуни во Турција ќе се одржат предвремени претседателски и парламентарни избори. Ваквата најава Ередоган ја...

Инцидент во српското Собрание, хрватска делегација заради Шешељ ја прекина посетата

По инцидентот во Белград кога Воислав Шешељ упатил пцовки кон хрватската делегација, која престојува во дводневна посета на Србија, а потоа го газел и...

Доналд Туск на турнеја низ земјите од Западен Балкан

Претседателот на Европски совет Доналд Туск, следната недела ќе ги посети Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и Црна Гора. Посетата е во рамките...