0 C
Skopje
16.12.2018 - 19:47

Грчкиот Врховен суд ќе спроведе истрага за причините за пожарите

По наредба на обвинителката на Врховниот суд на Грција, Ксени Димитриу ќе се спроведе истрага за причините за пожарите. Обвинителката, како што јави дописничката на...

САД помагаат за одбрана од руски сајбер-напади

Соединетите Американски Држави ја помагаат Црна Гора во изградба на сајбер-просторот за да се заштити од руското влијание и пласирање дезинформации. На сајтот на...

Дачиќ: Не може да има демаркација меѓу Србија и Косово бидејќи не постои граница

Министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ, по повод барањето на косовскиот премиер Рамуш Харадинај да се почне со работа на обележување на границата...

Босански реакции на одлуката на Косово за зголемување на таксите на производи

Претседавачот со Советот на министри на БиХ, Денис Звиздиќ изјави денеска дека одлуката на Приштина да ги зголеми таксите на производи од Србија и...

Опозицијата во Абанија смета дека масакрот во Ресул е потврда за загрижувачката небезбедност во...

По завчерашното осумкратно убиство, што се случи во селото Ресул кај Валона, кога маж уби осум а повреди шест негови роднини, албанската опозициска Демократска...

Престижни студии и работни места за децата на политичарите

Граѓаните на Босна и Херцеговина се свесни дека обемната државна служба служи за вработување на децата и членовите на фамилиите на политичарите Политичарите во Босна...

Рама: Идејата за корекција на границите е играње со судбината на албанската нација

Идејата за корекција на границите е многу деликатна и претставува играње со судбината не само на Косово, туку и на албанската нација, изјави албанскиот...

Осомничениот за убиството на новинарката во Бугарија ќе биде ослободен

Романскиот државјанин, кој беше задржан во притвор во рамки на истрагата за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова, ќе биде ослободен и против...

Атина врие

Инциденти беа регистрирани за време на генералниот штрајк во Атина, кога членови на организации и здруженија што не се дел од двата најголеми грчки...

Преполовен бројот на новородени

Бројот на новороденчиња во Косово е преполовен споредено со оној од пред четири децении, но и покрај тоа Косовците се лидери во регионот според...