24.7 C
Skopje
26.5.2019 - 18:21

Инаетот на Косовците го загрозува пријателството со САД

Одбивањето на косовските власти за укинување на царинските такси за производите од Србија и од БиХ, го загрозува пријателството со САД, пренесува косовскиот интернет-портал...

Бурата Ксенофон во полн замав во Грција, по неа доаѓа циклонот Зорбас

Грчкиот државен механизам е во состојба на готовност поради налетот на медитеранскиот циклон, соопшти генералниот секретар за цивилна заштита на Грција, Јанис Тафилис на...

Потона албански рибарски брод, рибарите спасени по четири часа на отворено море

Албански рибарски брод потона во водите на Јонско Море, а четворицата рибари имале голема среќа, зашто по четири часа на отворено море, се спасени...

Косовската опозиција убедена дека средбата Тачи-Вучиќ пропадна поради нејзиниот притисок

Опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) смета дека денешната средба во Брисел меѓу претседателите на Косово и Србија, Хашим Тачи и Александар Вучиќ, пропадна...

„Берета“ заинтересирана за српските фабрики за оружје

Италијанскиот производител на оружје „Берета“ е заинтересиран за соработката со српската одбранбена индустрија, особено со компаниите „Застава оружје“ и „Први партизан“, пишува денеска „Вечерње новости“. Како...

Косовски заменик министер задржан од српската полиција

Потпретседателот на Либералната партија на косовските Срби и заменик министер за култура, млади и спорт во Владата на Косово, Бобан Станковиќ е задржан денеска...

Србија шеста во светот по порастот на бројот на заболени од морбили

Бројот на случаите на морбили се зголемува со алармантно ниво ширум светот, а предводници се 10 земји каде се регистрирани три четвртини од новите...

Со британски пари ќе се сузбива модерното ропство во Албанија

Појавата на жртви на модерното ропство од Албанија во Велика Британија станува се позагрижувачка, поради што британските власти бараат против овој феномен максимално да...

Притворени 26 припадници на турската Армија осомничени за врски со Ѓулен

Суд во Истанбул им одреди мерка притвор на 26 припадници на Армијата на Турција, осомничени дека се припадници на движењето на исламскиот проповедник Фетулах...

Баша: Парламентот е уништен, ќе се мобилизираме за да го тргнеме Рама од власт

По напуштањето на собранската сала каде владејачкото мнозинство гласаше за новите министри, лидерот на опозициската демократска партја, Љуљзим Баша со остар тон изјави дека...