-11 C
Skopje
18.1.2019 - 6:59

„Жртвите од втор ред“ на Косово добиваат надеж за правда

Блиските на жртвите во воените злосторства починети од Албанците на Косово, веројатно ја загубија надежта дека ќе дочекаат правда, но на повидок има утеха,...

Старите идеи за цртање нови граници одново создаваат поделби и немир

Тензиите помеѓу Србија и Косово се одразија и на секојдневниот живот во Бујановац, каде што Србите и Албанците се длабоко поделени, особено сега, кога...

Трамп тивко изведува тешка мировна мисија на Балканот

Косовскиот претседател Хашим Тачи ветил дека ќе направи значителен чекор за решавање на тензичната ситуација со Србија, под притисок на американскиот претседател Доналд Трамп...

Албанскиот организиран криминал вирее во сопствената хаотичност

Убиствата на членот на мафијашкото семејство Бонано, Силвестер Зотола, во Њујорк, и на гангстерот Џон Макрис во Атина, кои беа застрелани во октомври минатата...

Матните спомени на балканската војна која се поврзува со секој нареден конфликт

Воената интервенција на САД на Косово претставуваше кратка, успешна војна со мали влогови, запаметена како незначајна, ако воопшто се сеќаваме на неа, како што...

Меркел ќе ја посети Атина во пресрет на ратификацијата на Преспанскиот договор

Германската канцеларка Ангела Меркел, ќе ја посети Атина, најверојатно на 10 и 11 јануари, објави грчкиот весник „Катимерини“. Причината за дводневната посета, според весникот,...

Турција го поддржа формирањето на Војската на Косово

Амбасадата на Република Турција во Приштина ја поддржа трансформацијата на Безбедносните сили (ФСК) во Војска на Косово, порачувајќи дека тоа претставува суверено право на...

Формирањето на косовската војска е политички маневар со кој се сокриваат позначајни цели?

Зголемените такси за српските производи и формирањето на косовската војска се сметаат за популарни потези меѓу Албанците на Косово, но познавачите на состојбите посочуваат...

Формирана војската на Косово

Косовското Собрание со гласовите на сите присутни пратеници, на денешната пленарна седница ги усвоија законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично прераснуваат во...

Обелоденета стратегијата за обединување на Албанците до 2025-та

Регионалниот политички зафат со глобални импликации што се однесува на поврзувањето на Албанците станува сѐ потранспарентен, во еден дел и со опиплива форма, а...