8.5 C
Skopje
12.12.2019 - 16:46

Палмер: За сите земји од Западен Балкан сме подобар партнер од Русија

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Западен Балкан и натаму е приоритет на американската...

Рама се заблагодари на регионот за помошта на Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама синоќа им се заблагодари на лидерите во регионот за помошта на Албанија во санирањето на последиците од силниот земјотрес. Рама...

Бројот на жртви во Албанија се искачи на 50, спасувачката акција заврши

Потрагата и спасувачката акција по преживеани по земјотресот што во вторникот ја погоди Албанија официјално е завршена. Се верува дека под урнатините нема повеќе...

Заврши ископувањето во Приштина, не е пронајдена масовна гробница

По тридневно ископување во кампусот на Универзитетот „Хасан Приштина“ не е пронајдена масовна гробница, потврди Куштрим Гара од владината комисија за исчезнати лица. Тој рече...

Ердоган вети изградба на 500 станови за Албанците што останаа без домови

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, најави дека неговата земја ќе изгради 500 станови за жителите во Албанија кои катaстрофалниот земјотрес од 26 ноември ги...

Објавени имињата на жртвите во земјотресот во Албанија

Албанското министерство за одбрана на својата веб-страница ги објави имињата на 46 лица кои загинаа во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот...

Молитви и плач одекнуваат низ албанското село во близина на епицентарот

Плач и молитви се слушаат во селото Тумане во Албанија, кое се наоѓа во близина на епицентарот и е најпогодено од земјотресот, додека спасувачките...

Тлото на Балканот не мирува – регистрирани 15 нови земјотреси

Тлото на Балканот не мирува, податоците објавени на страницата на Евро-Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) покажуваат дека од синоќа во 19 часот до изутринава се...

Паника и врескање – земјотресот од 5,3 степени ја прекина изјавата на Тачи во...

Додека претседателот на Косово, Хашим Тачи, даваше изјава во Туман, Албанија, земјата ја погоди уште еден силен земјотрес со јачина од 5,3 степени според...

Нов земјотрес од 5,3 степени ја погоди Албанија

Уште еден земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала ја погоди Албанија. Потресот бил регистриран во 15 часот и 45 минути, а...