20.3 C
Skopje
17.10.2019 - 12:57

Инциденти во хрватското собрание, обезбедувањето на раце изнесе опозициски пратеник

Инциденти на денешната седница на хрватскиот парламент додека премиерот Андреј Пленковиќ зборуваше за состојбата на нацијата, пренесуваат хрватските медиуми. Опозицискиот пратеник од Жив ѕид, Иван...

Панорама

Атина - Жестоки судири меѓу мигранти избувнале предминатата ноќ на грчкиот остров Самос, каде што дошло до тепачка во која било користено студено оружје...

Половина од гласачите живеат на адреса без број

Демократска Црна Гора предлага граѓаните што ќе гласаат да бидат ослободени од плаќање дел од административните такси Во избирачкиот список на Црна Гора, од вкупно...

Уапсен свиркачот што открил сомнителна трговија со оружје

Аферата со оружје во која е вклучен таткото на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, ќе добие судска разврска против Александар Обрадовиќ,...

Харадинај се откажа од пратеничкиот мандат

Косовскиот премиер во оставка, Рамуш Харадинај на Фејсбук објави дека нема да биде пратеник во новиот состав на косовскиот Парламент. Харадинај соопшти дека неговото место...

Акција на специјалната единица РОСУ во Косово, уапсени две лица

Повеќе од сто припадници на специјалната единица на косовската полиција РОСУ со 25 оклопни возила и џипови утринава околу 5.50 часот влегле на северот...

Полицијата во Словенија пронајде 13 килограми хероин во воз

Словенечката полиција откри повеќе од 13 килограми хероин во меѓународен патнички воз кој патувал од Турција за Австрија, што е меѓу најголемите заплени на...

Косово го повлече барањето за прием во Интерпол

Премиерот во оставка на Косово, Рамуш Харадинај, денеска испрати писмо до Собранието на Интерпол во кое се вели дека Приштина ја повлекува својата апликација...

Радонот одговорен за смртта на 90 до 180 луѓе годишно во Словенија

Во Словенија секоја година умираат меѓу 90 и 180 луѓе од изложеност на радон, гас што предизвикува карцином на белите дробови, соопшти денеска словенечката...

Панорама

Тирана - Албанскиот премиер, Еди Рама, не очекува Албанија идната недела да добие датум за почеток на преговорите за пристапување во ЕУ, доколку реално...