8 C
Skopje
20.1.2019 - 14:48

Сопругата на албанскиот претседател под закани на социјалните мрежи

Сопругата на албанскиот претседател Илир Мета, Моника Круемади, која е лидерка на опозициското Социјалистичко движење за интеграција, призна дека имала закани преку социјалните мрежи...

Мета одобри Рама да биде и шеф на дипломатијата

Албанскиот премиер Еди Рама и официјално ја презеде функцијата министер за Европа и надворешни работи, откако денеска претседателот на Албанија, Илир Мета ги потпиша...

Знаменца за идентификација на потеклото на производите

Во Косово од денеска почнува да се применува неодамна усвоениот амандман на Законот за заштита на потрошувачите, според кој маркетите се должни покрај производите...

Путин во Белград пречекан од 70.000 граѓани

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, вчера попладне допатува во официјална посета на Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ беше пречекан од претседателот...

Хан: Борбата против криминалот приоритет во односите на ЕУ и Албанија

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан на средба со албаснкиот премиер Еди Рама во Тирана порача дека борбата против организираниот криминал...

Во Бугарија запленет хероин во вредност од 2,8 милиони евра

Во голема акција на бугарската полиција спроведена во реоните на градовите Хасково и Благоевград, запленети се 47 килограми хероин и 13 килограми амфетамин. Вредноста на...

Албанските студенти продолжуваат со „окупацијата“ на факултетите

Албанските студенти масовните протести пред нова година, од пред една недела, поради студот, ги заменија со „запоседнување“ на факултетите. Тие ја бојкотираат наставата,но остануваат во...

Путин: Русија како и Србија заинтересирана за безбеден Балкан

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави во Белград дека Русија е заинтересирана Балканот да остане стабилен и безбеден. Тој нагласи дека Русија поддржува прифатливо...

Грипот предизвика вонредна состојба во Загреб

На клиниката за инфективни болести „Фран Михаљевиќ“ во Загреб има вонредна состојба поради епидемија на грип каква што не е забележана цела деценија. Сите пациенти...

Од Приштина, Хан оди во Тирана на средба со Рама

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан, по престојот во Приштина ќе допатува во Тирана, каде што ќе се сретне со премиерот...