21 C
Skopje
14.8.2018 - 23:56

Во Тирана затворена фабрика за месо, одземени 528 кг месни производи

Фабрика за месо е затвроена во Тирана, при што се запленети 528 килограми месни производи произведени во нехигиенски услови. Во полициската акција насловена „Rotten meat“...

Вучиќ: Меркел веќе „нė разграничи“ со признавањето на Косово

Германија веќе „нė разграничи" во моментот кога призна суверено и неделиво Косово, изјави денеска српскиот претседател Александар Вучиќ, како одговор на прашањето како...

Стефановиќ: Барањето за апсење на Вучиќ е повик за пуч

Потпретседателот на српската влада и министер за внатрешни работа, Небојша Стефановиќ, изјави дека барањето на опозицијата за апсење на претседателот на Србија, Александар Вучиќ,...

Истрага за коментари на Интернет

Турското Министерство за внатрешни работи соопшти дека ги презема „неопходните мерки“ во врска со објавите на социјалните мрежи за состојбата во економијата и курсот...

Антивладини протести во Романија

Околу 15.000 луѓе, трет ден едноподруго, протестираат во Букурешт и во другите романски градови против корупцијата и социјалдемократската влада, барајќи оставка од премиерката Вјорика...

„Новости“: Русија е подготвена да го поддржи осамостојувањето на РС

Москва е подготвена да ја поддржи Република Српска(РС) во иницирањето на прашањето за осамостојување од Босна и Херцеговина, пред сė во контекст на преговорите...

Бериша повикува на „народна револуција“

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша ги повика албанските граѓани да се „кренат на народна револуција“ против актуелната власт. Според Бериша, кој е и...

Само мал број мигранти ја користат „балканската рута“

Основната мигрантска рута низ Западниот Балкан, од Македонија, преку Србија, до Унгарија и Хрватска ја користат се помал број мигранти, се наведува во извештај...

Албанската полиција спречи шверц на оружје и уапси Швеѓанец

Албанската полиција на граничниот премин „Муриѓан“ на албанско-црногорската граница уапси шведски државјанин кај кого открила 19 пиштоли, калибар 7,65 милиметри. Во полициското сопштение се наведува...

Потврдена смртта на едно лице во Косово од западнонилска треска

Косовскиот Национален институт за јавно здравство потврди денеска дека во Косово една 82-годишна жена починала од западнонилска треска, а друга, 52-годишна, која била заразена...