Расте билансот на загинати во цунамито во Индонезија

Билансот на загинати од цунамито што ја погоди Индонезија се искачи на 281 лице, а повеќе од илјада се повредени. Индонезиските власти стравуваат дека...

Ватикан тврди дека изјавите на папата за хомосексуалците биле извадени од контекст

Во писмо испратено до амбасадорите, Ватикан појаснува дека изјавите на папата Франциско во врска со истополовите бракови во неодамнешниот документарец се извадени од контекст...

Европол заплени 24 тони суров допинг-материјал

Европската полициска агенција Европол запленила 3,8 милиони нелегални супстанции за допинг и лажни лекови, а уапсила 234 лица во анти-допинг операција. Интерпол, ЈРЦ, ОЛАФ и...

Во Грција и Еквадор разбиена меѓународна мрежа за трговија со дрога

Секторот за борба против трговијата со дрога на грчката полиција во соработка со властите на САД и на Еквадор, преку координирани и паралелни акции...

Париските предградија во пламен четврта ноќ по ред поради наводна полициска бруталност

Немирите во париското предградие Хот-де Сен продолжија четврта ноќ по ред иако локалните префектури известуваат за намалено ниво на насилство во споредба со другите...

Во Хонгконг најавени протести и по повлекувањето на законот за екстрадиција

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, изјави дека мерките кои владата ги предложи во текот на неделава, вклучително и повлекувањето на контроверзниот закон за екстрадиција,...

Најмалку 17 повредени во силниот тајфун што ги погоди јужните јапонски острови

Најмалку 17 лица се повредени откако силниот тајфун „Трами“ го погоди јапонскиот остров Окинава, јавија светските медиуми. Јапонските метеоролози предупредуваат дека бурата викендов ќе помине...

Австралија ќе населува мигранти во малите градови и селата

Австралиската Влада изготви план со кој се предвидува новодоселните мигранти во Австралија наместо во големите градски центри, како Сиднеј или Мелбурн, да мора да...

Според СЗО сообраќајките се најголема причина за смртност

Во најновиот извештај на Светска здравствена организација (СЗО) се наведува дека една од најголемите причини за смртност во светот се сообраќајните несреќи. Во сообраќајни несреќи...

Германија продолжува да го тестира трпението на сојузниците во НАТО

Посветеноста на Германија кон НАТО се доведува во прашање поради неисполнувањето на обврската за издвојување два отсто од БДП на трошоците за одбрана, но...

How Not to Summon a Demon Lord Episode 12 at AnimePlanet sword art online alicization anime planet

Watch The Seven Deadly Sins: Revival of the Commandments (Dub) Episode 19 at website https://animeflix.nl darling in the franxx animeflix