23.7 C
Skopje
19.5.2019 - 17:21

Кој ќе ја добие нафтата на Венецуела?

Иднината на Венецуела е многу неизвесна, во време кога нивниот претседател Николас Мадуро се соочува со притисок од национален, но и меѓународен карактер за...

Британија го разгледува македонскиот пример за вакцинација на децата

Велика Британија треба да ја разгледа можноста за усвојување на практиката „нема вакцина, нема образование“, откако истражувачите откриле дека моментната стапка на имунизација нема...

Дали Џон Болтон е најопасниот човек на светот?

Националниот советник за безбедност Џон Болтон сака САД да влезат во војна со Иран. Оваа констатација е точна, поради фактот што тој ова го...

Трамп помилува медиумски тајкун, кој незаконски присвои милиони долари

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша целосно помилување за поранешниот медиумски тајкун, Конрад Блек, кој во 2017 година беше осуден за измама и опструкција на...

САД си поставија нова цел во вселенската трка со ривалите од Студената војна

Обидот да се направи американска ракета за воени вселенски мисии претставува најнов фронт за враќањето на ривалството од Студената војна  Форин полиси Како што Русија и...

Потрага по шестгодишно дете кое исчезна во поплавите во Босна

Продолжува потрагата по шестгодишното дете кое вчера исчезна во надојдената вода при поплавите кои што ја зафатија Босна и Херцеговина. Вчера попладне спасителите детално...

Амнести интернешнал побара од судот во Хаг да се испитаат можните злосторства во Венецуела

Меѓународната невладина организација Амнести Интернешнал го повика Меѓународниот кривичен суд (МКС) да ги испита можните злосторства против човештвото во Венецуела за време на протестите...

Европските избори воопшто не се европски, но времињата се менуваат

И по 60 години од постоењето на Унијата, сепак, не постојат вистински транснационални партии. Но времињата се менуваат Гардијан Проблемот што постои кај европските избори е...

Евровизискиот фестивал на кичот не може да избега од политиката

Домаќинот Израел се обидува да го искористи популарниот избор за песна на Евровозија за да се претстави како толерантна и космополитска држава која се...

Анархистите ги засилија нападите насочувајќи се кон поголеми цели во Атина?

Десет маскирани лица нападнаа полициска станица во источното предградие на Атина, Кесарјани, во раните утрински часови, фрлајќи импровизирани бомби, пренесува „Катимерини“. Полицијата привела пет лица...