8.3 C
Skopje
21.11.2019 - 8:46

Пронајдени патници во контејнер-замрзнувач на брод во Холандија

Во контејнер-замрзнувач на брод кој од Холандија тргнал кон Велика Британија пронајдени се 25 патници, соопшти холандската организација „Ријмонд Велиг“. На групата патници им помогнале...

Стотемина тврдокорни одолеваат на бегството кон непријателот

На стотемината преостанати демонстранти забарикадирани во Политехничкиот универзитет во Хонгконг им се нуди само еден излез од кампусот под полициска опсада - бегство низ...

„Принцот што не се потеше“ не може да избега од озлогласеното пријателство

Принцот Ендрју (59) очигледно направи лоши избори во животот - патувајќи со хеликоптер при извршување на кралските обврски наместо да оди со воз, критикувањето...

САД одново ги одложија санкциите за „Хуавеи“

Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп, ја одложи забраната за продажба на американски производи на кинеската компанија „Хуавеи“ за уште 90 дена. Во мај, САД...

Кери Лам се надева на мирна разврска на опсадата

Премиерката на Хонгконг, Кери Лам, денеска порача дека се надева оти судирот меѓу полицијата и демонстрантите кои се забарикадирани на кампусот на Политехничкиот универзитет,...

Ако не се бориме, тоа ќе биде крајот за Хонгконг

  Кампусот на Политехничкиот универзитет беше сцена каде што се одиграа жестоки судири на полицијата и демонстрантите Ал џезира Полицијата на Хонгконг денес ги проби барикадите на...

Сорос се збогува со Будимпешта откако неговиот универзитет стана плен на Орбан

Универзитетот што го основа Сорос стана плен во војната на Виктор Орбан против либералните вредности Милијардерот Џорџ Сорос во петокот беше во Виена на второто...

Завршната битка за Хонгконг се води на Политехничкиот универзитет

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат од универзитетскиот кампус. Десетици...

Оружените напади не ѝ даваат мир на Калифорнија

Во масовно пукање во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18 часот по локално време на југоисточната...

Италија под вода, во неколку градови се вклучи црвениот аларм

Во неколку италијански градови на сила е висок степен на подготвеност по обилните дождови ноќеска, вклучувајќи ја и Венеција, каде што жителите и туристите...