Пушилин: На воените заробеници од „Азовстал“ ќе им се суди на територијата на ДНР

Лидерот на проруските сепаратисти во украинскиот регион Доњецк, Денис Пушилин, изјави дека на територијата на „Народна Република Доњецк“ ќе им се суди на воените...

Ако има нарушување на дијалогот во владејачката коалиција за спорот со Македонија тоа треба...

Колку повеќе бугарската Влада се придржува до официјалната бугарска позиција изнесена во документите усвоени од Народното собрание и на последниот состанок на Консултативниот совет...

Не можеме да дозволиме во светот да се владее со груба сила, Зеленски до...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска им се обрати на светските лидери собрани во Давос, во Швајцарија, на првиот ден од работата на Светскиот економски...

Може ли конфликтот во Украина да стане пресвртница во историјата

Евентуалниот глобален сојуз на земји што се обврзуваат на почитување на меѓународното право ќе бара од САД промена на нивниот начин на размислување, за...

Бајден: САД воено ќе интервенираат во случај на кинеска инвазија врз Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Токио предупреди дека САД „воено ќе го бранат Тајван доколку Пекинг го нападне овој автономен остров“, предупредувајќи дека...

Борел: На ЕУ и се потребни силни заеднички вооружени сили

Европската унија има потреба од сопствени вооружени сили за да ја осигура нејзината безбедност, изјави министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел. „Новото безбедносно...

Зеленски алармира дека борбите на истокот на Украина се брутални, Меденски го обвини Киев...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски соопшти дека во борбите на истокот од земјата секој ден гинат меѓу 50 и 100 Украинци. Притоа тој очигледно мисли...

Гаспром продолжува да ја снабдува Европа со гас преку Украина

Рускиот нафтен гигант „Гаспром“ денеска најави дека ќе продолжи да ја снабдува Европа со гас преку Украина, преку граничниот премин Суџа. Преку таа влезна точка,...

Минчев: Бугарија не се подготвува да го крене ветото за Македонија

Претседателот на Народното собрание на Бугарија Никола Минчев во интервју за БНР изјави дека Владата не се подготвува да го крене ветото за членството...

Лабуристот Ентони Албанезе ветува дека ќе го промени имиџот на Австралија

Лабуристот Ентони Албанезе, кој се подготвува да стане австралиски премиер по победата на парламентарните избори, денеска вети дека ќе го подобри имиџот на својата...