31.1 C
Skopje
19.8.2019 - 16:32

Џонсон: До октомври ќе бидеме подготвени за брегзит, со или без договор

Британскиот премиер, Борис Џонсон ги повика Германија и Франција на компромис за брегзит, наведувајќи дека неговата земја доколку биде потребно ќе биде подготвена од...

Салвини се сопна на патот кон апсолутна моќ

Кога италијанскиот заменик-премиер со силни антиимиграциски ставови ја растури коалицијата со незадоволниот политички партнер, движењето Пет ѕвезди, во обид да изнуди предвремени парламентарни избори,...

Како Паневропскиот пикник ја урна Железната завеса

Три децении откако одигра клучна улога во падот на Берлинскиот ѕид, има затишје на фронтот на малиот едностран граничен премин помеѓу Австрија и Унгарија,...

Половина од мајките се пораѓаат над 35-годишна возраст

Повеќе од половината родилки во Хрватска, односно 56 отсто, имале повеќе од 30 години, а секоја петта била постара од 35 години. Учеството на...

Две третини од студентите се партиски активисти

Повеќето од младите во Република Српска стануваат членови на некоја партија и во средните училишта Повеќе од 60 отсто од студентите на јавните универзитети во...

И Туркменистан станува дел од кинескиот „Еден појас, еден пат“

Кинеската иницијатива за модернизација на постојните и за изградба на нови трговски и сообраќајни коридори засега вклучува околу 60 држави од Централна Азија, Европа...

Моќните пријатели и натаму се оградуваат од Епстајн

Војводата од Јорк, принцот Ендрју, изјави дека е „згрозен“ од неодамнешните обвинувања за сексуална злоупотреба кои кружеа околу неговиот поранешен пријател Џефри Епстајн. Принцот...

Неконтролираните изјави на Болсонаро му нанесуваат штета на Бразил

Осум месеци по преземање на власта во Бразил од страна на крајниот десничар Жаир Болсонаро, во земјата се појавува растечко незадоволство околу неговите бројни...

Неподносливиот живот во сирискиот „триаголник на смртта“

По официјалното уништување на Калифатот на Исламска држава (ИД) во Сирија, земјата се соочува со сериозни проблеми поради големата бројка на внатрешно раселени лица...

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот на Железната завеса, сеќавајќи...