Чориќ преку Федерер до титулата во Хале

Хрватскиот тенисер Борна Чориќ го освои трофејот на турнирот од серијата 500 во Хале. Чориќ во финалето го совлада фаворизираниот швајцарски тенисер Роже Федерер со...

Kаратистот Келебиќ го освои првиот медал за Македонија во Тарагона

Македонскиот каратист Ненад Келебиќ освои бронзен медал на Медитеранските игри, откако го совлада Португалецот Жоаким Мендес со судијско изјаснување 3-2 (2-2). Со овој успех Келебиќ...

Македонија со 71 спортист на Медитеранските игри

Вчера во шпанскиот град Тарагона (Шпанија) почнаа 18. Медитерански игри (МИ), кои ќе траат до 1 јули. На оваа регионална спортска манифестација, која зад...

Симултанки за заживување и за омасовување на шаховската игра

Истакнатиот македонски велемајстор (ВМ) и носител на поединечен златен медал од Шаховската олимпијада (ШО) во Истанбул во 2000 година, Драгољуб Јаќимовиќ, одигра симултанка на...

Ѓоковиќ влезе во клубот 800

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада со 2:0 во сетови францускиот тенисер Адријан Манарино и обезбеди пласман во полуфиналето на АТП турнирот од...

Македонските одбојкари поразени од Египет

Македонската одбојкарската репрезентација со пораз ги започна Медитеранските игри во Тарагона, а беше совладана со 3:2 во сетови од селекцијата на Египет.   Египќаните поведоа, освојувајќи го...

Ѓоковиќ: Федерер е фаворит на Вимблдон

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ смета дека не меѓу фаворитите на Вимблдон и оцени дека најголеми шанси за освојување на престижниот турнир има швајцарскиот...

Македонските спортисти за подобра иднина на децата од социјален ризик

Кошаркарите Перо Антиќ и Едина Муса, ракометарите Дејан Манасков, Филип Миркуловски и Филип Кузмановски, рели-возачот Игор Стефановски-Иџе и каратистите Дејан Недев и Аљоша Недев...

Од денеска трка по медали на Медитеранските игри

Македонија на 18-те Медитерански игри ќе се натпреварува со 71 спортист, во 15 спорта, а денеска први ќе настапат Петар Јаневски во стреличарство и...