15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 16:23

Серена Вилијамс ќе биде подготвена за „Вимблдон“

Добитничката на рекордни 23 Гренд слем титули, Серена Вилијамс речиси сигурно ќе биде подготвена за „Вимблдон“, објави нејзиниот тренер Патрик Муратоглу. Триесет и шест-годишната Американка...

Нов тренд – скијање на суво

Со скијањето на сувите патеки повеќе се развива чувството за скијање и за свртување, кое потоа се пренесува на снег и единствено само се...

Може ли Овечкин да го достигне Грецки?

Русинот Александер Овечкин, хокеарот на Вашингтон капитолс, му се приклучи на елитниот „клуб 700“ (постигнати голови) со што го зацементира својот статус како еден...

Са­мо две ре­ми­ја по две ко­ла и 70 одигра­ни партии

Фа­во­ри­ти­те за нај­ви­сок плас­ман ги впи­шаа и вто­ри­те по­бе­ди на Отво­ре­но­то пр­венс­тво на Ма­ке­до­ни­ја во шах (де­вет ко­ла), во Скоп­је. Единс­тве­но ФИДЕ-мај­сто­рот (ФМ) Љубо­мир...

Дани Педроса се повлекува од Мото ГП шампионатот

Возачот на Репсол Хонда, Дани Педроса, објави дека по завршувањето на сезоната ќе се повлече од Мото ГП шампионатот. Педроса одлуката ја соопшти на прес-конференцијата...

Лирен триумфира на завршниот „универзален“ гран-турнир во Лондон

Кинезот Динг Лирен (2.801 рејтинг-поени) победи на завршниот турнир од годинашната серија гран-турнири (се играа шаховски мечеви со класично, забрзано и со брзо темпо...

Алексенко е осмиот можен предизвикувач на Карлсен

Рускиот велемајстор (ВМ) Кирил Алексенко (22) е осмиот учесник на Турнирот на кандидатите за 2020 година за предизвикувачи на светскиот првак Норвежанецот Магнус Карлсен....

Филип Кузмановски спортист на Битола

Ракометарот на Еурофарм Работник и репрезентативец, Филип Кузмановски е прогласен за спортист на Битола за 2018 година. Изборот на спортист на Битола, кој се одржа...

Јада со две први места во Скопје

Македонскиот скијач-нордиец Ставре Јада (20) победи на двете трки на 10 км во рамките на Европскиот куп на ролери што се одржаа на падините...

Солт Лејк Сити е во дилема за кои ЗОИ да се кандидира

Солт Лејк Сити би можел да го насочи вниманието на кандидатурата за организација на Зимските олимписки игри (ЗОИ) 2034 година, повеќе отколку за Игрите...