14.8 C
Skopje
13.7.2020 - 1:35

Ѓоковиќ и Барти заработиле најмногу на турнирите годинава

Првите тројца во машка конкуренција се и најдобрите на АТП-листата, Ѓоковиќ, Надал и Федерер, а кај жените водат Барти, Халеп и Осака Американскиот дневен весник...

Кафелников, На и Пирс влегоа во тениската куќа на славните

Куќата на славните сега има 258 члена од 20 земји, На е прва од Кина, Кафелников втор од Русија, а Пирс 12-та од Франција Тениските...

Далас каубојс пак е прв – вреди пет милијарди долари

Зад „каубоите“, чија вредност од лани пораснала за четири проценти и кои четврти пат се први на листата на „Форбс“ за највредни спортски клубови,...

На Тур де Франс се користи дозволен допинг?

Велосипедистите користат кетони, кои се дозволени супстанции, но еден од тимовите што не ги користи вели дека нема ефект од нивната употреба Употребата на кетонскиот...

Ѓорческа ќе скокне седумдесетина места на листата на ВТА?

Со пласманот во полуфиналето во двојки на турнирот во Унгарија македонската тенисерка ја продолжи серијата високи пласмани на турнирите летово (има и три титули),...

Македонија држи чекор во користењето дата-аналитика во спортот

Во првите години на 21 век се споија патиштата на спортот и на дата-аналитиката, а во 2006 година, „Опта спортс“ почна да снима речиси...

Велосипедската индустрија се развива со исто темпо како и таа за Ф1?

Произведени се тркачки велосипеди за рамни, ридски и етапи на хронометар, сѐ повеќе се употребуваат диск-сопирачки, а полека се пробиваат и тркалата без внатрешна...

Иџе со рекордот на Водно си го оствари сонот

Најуспешниот македонски натпреварувач и европски шампион во категоријата на ридско-брзински автомобилизам Игор Стефановски Иџе, за две секунди го подобри рекордот на патеката на Водно,...

Нови недоразбирања во македонското пливање

Повторно има нови бранувања во македонското пливање. Минатиот месец, по барање од повеќето пливачки клубови во Скопје, се одржа вонредно собрание на Пливачката федерација...

Тринаесетто место за Поп Ацев на СП во пливање

Македонскиот пливач Евгениј Поп Ацев го освои 13-тото месето на 25-километарската трка во Гванжу, Јужна Кореја, каде се одржува Светското првенство во водени спортови.  Поп...