5 C
Skopje
20.11.2018 - 9:12

Алкалоид без екипен медал, историски успех на Гамбит Асеко СЕЕ

Македонскиот шаховски првак, европски првак од 2016 и вицепрвак од 2017 година, скопски Алкалоид (рангиран прв, со просечен рејтинг од 2.741 поени), остана без...

Пораз на Алкалоид, Гамбит Асеко СЕЕ ита кон својот најдобар пласман

Македонските шаховски претставници на 34. Европски клупски куп (ЕКК), кој се одржува во Порто Карас (Грција), Алкалоид (рангиран прв, со просечен рејтинг 2.741 поени)...

Надал: Федерер е најдобар тенисер во историјата

Првиот светски рекет Рафаел Надал, рече дека е фер да се каже дека Роџер Федерер е најдобар тенисер во историјата. Сепак, Надал додаде дека тој...

Минимални, но вредни победи на Алкалоид и Гамбит Асеко СЕЕ

Македонските шаховски претставници на 34. Европски клупски куп (ЕКК), кој се одржува во Порто Карас (Грција), Алкалоид (рангиран прв, со просечен рејтинг 2.741 поени)...

Ал­ка­ло­ид има најм­но­гу ша­хи­сти со реј­тинг над 2.700 по­е­ни

На 34-от Европ­ски клуп­ски куп (ЕКК) во шах во Пор­то Ка­рас, Гр­ци­ја, има три клу­ба со про­се­чен реј­тинг над 2.700 по­е­ни. Во таа гру­па...

Ѓоковиќ го освои Мастерсот во Шангај

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ја освои 32. Мастерс титула во кариерата, откако денеска во финалето во Шангај го победи Хрватот Борна Чориќ 6:3 и...

Федерер се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер обезбеди пласман во четвртфиналето на Мастерсот во Шангај, откако во три сета го победи Роберто Баутиста Агут од Шапанија. Федерер потешко...

Во Куманово се одржа велосипедска трка “Трофеј 11 Октомври”

Денеска во Куманово во организација на велосипедската федерација на Македонија и ВК Вело-М - Термалифт од Куманово а во чест на празникот 11-ти...

Ѓоковиќ избори четвртфинале на Мастерсот во Шангај

Третиот светски рекет Новак Ѓоковиќ избори четвртфинале на Мастерсот во Шангај, Кина, откако претпладнево го совлада Марко Чекинато со 2-0, по сетови 6:4 и...

Федерер: Собирачите на топки заслужуваат почит

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер застана во одбрана на собирачите на топки, откако минатата недела Шпанецот Фернандо Вердаско предизвика инцидент на турнирот во Шенжен. Вердаско грубо...