14 C
Skopje
19.9.2018 - 5:37

Велосипедистот Андреј Петровски победник на меѓународната трка во Црна Гора

Велосипедистот Андреј Петровски е победник на меѓународната трка во Црна Гора која се оддржа изминатиов викенд. На трката која што се возеше во категоријата Елит...

Ферари продолжува без тимски наредби на трките

Шефот на Ферари, Маурицио Аривабене остро реагираше на прашање дали од тимот конечно ќе започнат да наметнуваат тимски наредби кон пилотите при трките. Италијанецот категорично...

Чилиќ подготвен за освојување на трофејот на Вимблдон

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ истакна дека е полн со самодоверба пред почетокот на Вимблдон. Чилиќ, кој сега се наоѓа на петтата позиција на АТП...

Ѓорческа со пресврт оствари нов триумф во Португалија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа втора победа на турнирот во Обидош, Португалија. Ѓорческа ја совлада Германката Ана Класен по пресврт, со 5-7, 6-0, 6-4...

Дарио Ивановски победник во полумаратонската трка, а Богдан Цветковски на пет километри

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски е победник во полумаратонската трка на Виз Ер Скопскиот маратон со резултат од 1 час, 9 минути и 10 секунди.  Атанас Анчевски заврши...

Ѓорческа полека влегува во форма по долгата пауза

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во полуфиналето на ИТФ фјучрс-турнирот во Баја, Унгарија, кој се игра на земјена површина...

Почина легендарниот југословенски пингпонгар Драгутин Шурбек

Легендата на југословенскиот и хрватскиот спорт, пингпонгарот Драгутин Шурбек почина на 72-годишна возраст. Шурбек кој три децении беше на врвот во овој спорт, почина ненадејно...

„Тур де Франс“: Демар победи на 18-та етапа

Францускиот велосипедист Арно Демар од тимот Францез де жуа победи на 18-та рамнинска етапа од трката „Тур де Франс“, која се возеше од Три-сур-Баиз...

Шарапова: Немам толкава самодоверба како претходно

Поранешниот рекет број 1 на светската ВТА листа, Марија Шарапова призна дека има недостиг на самодоверба. Шарапова претрпе 15-месечна казна за користење на „мелдониум“...

Италијанката Квадарела најбрза и на најдолгата трка

Руската пливачка Јулија Ефимова го освои третиот медал на Европското првенство (ЕП) во Глазгов, откако триумфира во трката на 200 метри градно. За Ефтимова...