11 C
Skopje
15.11.2018 - 12:03

Во Куманово формиран боксерски клуб Куманово 84

Вечерва во спортската сала во Куманово и официјално беше промовиран новиот боксерски клуб Куманово 84. Всушност новиот клуб е формиран само како обнова на стариот...

Борбата за нивните права ги исфрла мажоретките од американскиот спорт?

На интернет-страницата на НФЛ-тимот Хјустон тексанс има фотогалерија од финалистките од тестирањето за т.н. „чирлидерки“, со што посетителите на страницата се охрабруваат да гласаат...

Бекер: Ѓоковиќ ќе се врати во форма, ако е дисциплиниран и трпелив

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ повторно ќе игра на врвно ниво, доколку е дисциплиниран и трпелив, смета неговиот поранешен тренер Борис Бекер. Ѓоковиќ мината седмица...

Емил Павлов го освои европското злато во Нови Сад

Македонскиот каратист Емил Павлов го освои златниот медал во категоријата до 60 килограми на Европското првенство во карате што се одржува во Нови Сад. Во...

Ѓоковиќ елиминиран во Монте Карло

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ беше елиминиран во третиот круг од „Мастерс“ турнирот во Монте Карло, откако беше совладан од австрискиот тенисер Доминик Тим со...

Јотовски продолжува со добрите игри во Анталија

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски ја оствари и втората победа на фјучерс-турнирот во Анталија што се игра за награден фонд од 15.000 долари. По...

Струмица нов-стар одбојкарски првак на Македонија

Одбојкарите на Струмица се новите-стари шампиони на Македонија. Во финалната серија до три победи, Струмица беше подобра од скопски Вардар со 3-1 (0-3, 3-2,...

Каратистите ја продолжија низата на медали од ЕП, второ злато за Павлов

За штипјанецот Емил Павлов ова е втор златен медал на ЕП, по она во Тампере 2014 година, а вкупно трет, по бронзата во Монпелје...

Мајами нова дестинација за Формула 1

Раководството на Формула 1 од следната година планира да одржува трки во Мајами, а набргу ќе биде познато дали тие планови ќе се реализираат. Локалните...

Несекојдневен спортски настан во водите на Мавровското Езеро

Аматерот, 53 годишниот Бошко Илиев, лекар специјалист по спортска медицина од Кавадараци за 3 часа и 45 минути преплива нешто повеќе од осум...