1 C
Skopje
17.1.2019 - 18:46

Ферари го претставува новиот болид на 15 февруари

Шефот на Ферари, Маурицио Аривабен, објави дека новиот болид на тимот за следната сезона во Формула 1 ќе биде претставен на 15 февруари. Италијанците ќе...

Шутова ита кон горниот дел табелата

Со денешниот убедлив триумф над фаворизираниот состав на Весна Пробиштип од 3-0 (25-20, 25-22, 25-22 по сетови), Шутова се избори за место во првата...

Адри­ја­на Поп Ар­со­ва и Да­рио Ивановски нај­ус­пеш­ни ат­ле­ти­ча­ри за 2018 го­ди­на

Ат­лет­ска­та фе­де­ра­ци­ја на Ма­ке­до­ни­ја (АФМ), на при­год­на­та све­че­ност во Скоп­је, ги прог­ла­си нај­до­бри­те ат­ле­ти­ча­ри, тре­не­ри и клу­бо­ви за 2018 го­ди­на Ма­ке­дон­ски­те ат­ле­ти­ча­ри го­ди­на­ва по­ста­ви­ја 11...

Скопје и Приштина го одиграа првиот рагби меч во Македонија

Диви свињи Скопје и Мечки Приштина го одиграа првиот рагби натпревар во Македонија, во саботата во Скопје. По 80 минути игра, крајниот резултат беше 22-12 во полза...

Русинот Попов прв на ЕП во Скопје во забрзан шах

Рускиот велемајстор (ВМ) Валериј Попов (2.531 рејтинг-поени, рангиран 40-ти), го освои златниот медал и паричната награда од 4.000 евра на 31. Европско поединечно првенство...

Азербејџанецот Мамедов во водство по 7-то коло на ЕП во забрзан шах

Азербејџанскиот велемајстор (ВМ) Рауф Мамедов (2.739 рејтинг-поени), води по 7-то коло (од предвидените 13) на 31. Европско поединечно првенство (ЕП) во забрзан шах, што...

Триумф на Микаела Шифрин на супервелеслаломот во Лејк Луис

Микаела Шифрин (САД) освои втора по ред Супер-Џи трка, дел од Светскиот куп во ски-алпски дисциплини. Дваесет и три годишната Американка ја постигна својата...

Русинот Артемиев води по 11-то коло на ЕП во брз шах во Скопје

Рускиот велемајстор (ВМ) Владислав Артемиев (2.825 рејтинг-поени), води после 11-то коло (од предвидените 22) на 31. Европско поединечно првенство (ЕП) во брз шах, што...

Цонга и Бурел добија вајлд карта за настап на Австралијан опен

Францускиот тенисер Џо-Вилфрид Цонга специјална покана од организаторот за да учествува на Австралискиот Опен 2019 година. Французинот е рангиран на 258. место на АТП листата. И...

Надал го потврди учеството на Австралијан Опен

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал го потврди своето учество на претстојниот Австралиски Опен. Ова го соопшти директорот на Грен слем турнирот Крег Тајли. -Разговарав со Надал....