11.5 C
Skopje
17.10.2019 - 4:12

Хамилтон славеше во Сочи, користејќи ги проблемите на Ферари

Луис Хамилтон славеше во Сочи, по откажувањето на Себастијан Фетел од Ферари по контроверзите со тимските наредби, на трката за Големата награда на Русија...

Нуров ќе се бори за медал и во Токио

Со овој успех Нуров стана стипендист на АМС од светска категорија и во следните четири години ќе прима паричен надомест во износ од две...

Четири борбени ремија на Светскиот куп во шах

Си­те пр­ви че­твр­тфи­нал­ни пар­тии на Свет­ски­от куп (СК) во шах во ру­ски­от град Кан­ти Ман­сијск за­вр­ши­ја со по­дел­ба на по­е­нот, но по го­ле­ма и воз­буд­ли­ва...

Ксионг најпријатно изненадување на СК во шах

Лирен Динг - Александар Гришчук, Џефри Ксионг - Тимур Раџабов, Левон Аронијан - Максим Вашер Лаграв и Никита Витјугов - Јангуи Ју, се четврт-финалните...

Ристо Вуков супериорен во најмасовната класа 1 на третиот брзински натпревар во Кичево

Во сенка на саботната трагедија што се случи на патеката во Кичево, помина третиот натпревар од шампионатот во брзински автомобилизам на кружни патеки, што...

Надал се повлече од Лејвер купот, нема да игра двојки со Федерер

Рафаел Надал се повлече од своите мечеви на Лејвер купот во Швајцарија поради повреда на зглобот, потврдија од турнирот. - По консултациите со докторот на...

Хамилтон се врати како најбрз на вториот тренинг во Сингапур

Луис Хамилтон го врати Мерцедес на врвот на вториот тренинг пред Сингапур ГП трката, ставајќи крај на доминацијата на последните две трки на Ферари,...

Македонските одбојкари загубија од европскиот првак Русија

Македонската одбојкарска репрезентација попладнево го загуби и третиот натпревар во групата Ц на Европското првенство (ЕП), кое се одржува во Љубљана (Словенија). Очекувано подобри...

Јужна Кореја бара ИОЦ да го забрани неофицијалното јапонско знаме

Јужна Кореја официјално побара од Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) да го забрани неофицијалното јапонско знаме со „сонцето кое изгрева“ пред Олимпијадата во Токио во...

Ибрахимовиќ ќе добие статуа од 3 метри и 500 килограми во Малме

Шведскиот фудбалски интернационалец, Златан Ибрахимовиќ (38), во родниот Малме ќе добие статуа висока 3 метри и тешка речиси 500 килограми. Статуата ќе биде поставена...