10.4 C
Skopje
18.3.2019 - 23:50

САД во полуфиналето на Дејвис купот

Тениската репрезентација на САД е првиот полуфиналист во Дејвис купот, неофицијално светско тимско првенство во тенис за мажи. Рајан Харисон и Џек Сок забележаа клучна...

Павле и Славица Павлови рекордери по број на учества на Релито на независноста

Со учество на над 400 мотоциклисти од земјава и странство се одржа 27-мото Рели на независноста, организирано по повод 8-ми Септември. Помеѓу многубројните мотоциклисти учесници...

Доживотна суспензија за тенисерот Дмитрo Баданов

Украинскиот тенисер Дмитрo Баданов е доживотно суспендиран поради местење натпревари. 30-годишниот Баданов е прогласен за виновен затоа што беше откриено дека наместил два меча на...

Виетнам влезе во календарот на Формула 1

Шефовите на Формула 1 го потврдија вклучувањето на Виетнам во календарот за сезоната 2020 година. Трката во Ханој ќе биде претежно улична, а патеката ќе...

Ученикот Кејмер им одржа лекција на 49 велемајстори

Германскиот 13-годишен шахист победи на турнирот во Карлсруе со осум поени во девет кола, во конкуренција на 787 играчи и ја освои првата норма...

Ѓоковиќ ја одби поканата за настап во Есторил

Поранешниот светски рекет број 1, Новак Ѓоковиќ ја одби специјалната покана од организаторот на АТП турнирот од Серијата 250 во Есторил, Португалија. Србинот одлучи следната...

Моја: Надал ќе се врати на терен кога ќе биде целосно подготвен

Рафаел Надал можеби нема да биде во целост подготвен до крајот на сезоната, соопшти неговиот тренер Карлос Моја. Шпанскиот тенисер поради повреда му го предаде...

Оливера Наковска-Бикова со нов светски рекорд, 571 круг

Во Струга и Охрид се одржаа јубилејните 30. Спортски игри на лицата со телесен инвалидитет на Македонија, во организација на Мобилност Македонија и на...

Прајс посилен од повредата за триумф на релито „Дакар“

Првиот победник од Австралија, Тоби Прајс со КТМ го повтори својот успех од 2016 година и покрај болките од фрактура во левата рака, го...

Хиршер по шести пат го освои малиот кристален глобус во велеслалом

Австриецот Марсел Хиршер е победник во дисциплината велеслалом од Светскиот куп во алпско скијање за сезоната 2018/19. Во денешната трка во Банско (Бугарија), Хиршер...