17.7 C
Skopje
16.7.2019 - 0:36

Спасиќ посакува финале и медал на СП во Швајцарија

Најдобриот македонски кајакар, Љубомир Спасиќ идната недела, од 30 мај до 3 јуни, ќе настапи на Светското првенство (СП) на диви води во Мутатхал,...

Ѓоковиќ со триумф над Нишикори го почна турнирот во Мадрид

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ со 2:0 во сетови го совлада Јапонецот Кеи Нишикори на стартот од турнирот во Мадрид. Првиот сет по голема борба...

Трка од шампионатот во Ф1 ќе се вози и во Виетнам?

Виетнамските власти информираа дека во 2020 година во таа азиска држава ќе се одржи трка од Светскиот шампионат во Формула 1. Доколку е точна информацијата,...

Ѓорческа загуби во полуфиналето на турнирот во Истанбул

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето на ИТФ фјучерс турнирот во Истанбул, Турција. Таа во полуфиналниот натпревар беше совладана...

Ѓоковиќ се избори за осминафинале на „Ролан Гарос“

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртото коло на „Ролан Гарос“, откако во маратонски натпревар по четири сета го совлада шпанскиот тенисер...

Фуриозен финиш на претендентот Каруана во Ставангер

Американскиот велемајстор (ВМ) и претендент за титулата светски првак Фабијано Каруана (2.822 рејтинг-поени, втор во светот), триумфираше на силниот, шести по ред, шаховски турнир...

Новата повреда на Надал го враќа Ѓоковиќ на чело на АТП листата

Шпанскиот тенисер и сѐ уште прв светски рекет Рафаел Надал кој вчера не го одигра мечот против Вердаско на Мастерсот во Париз, изјави дека...

Хиршер го освои големиот кристален глобус

Марсел Хиршер го освои Светскиот куп во алпско скијање по осми пат по ред. Австриецот заврши трет во денешниот слалом во Крањска Гора, Словенија,...

Чилиќ подготвен за освојување на трофејот на Вимблдон

Хрватскиот тенисер Марин Чилиќ истакна дека е полн со самодоверба пред почетокот на Вимблдон. Чилиќ, кој сега се наоѓа на петтата позиција на АТП...

Чешката тенисерка Плишкова триумфираше на турнирот во Токио

Чешката тенисерка Каролина Плишкова е победничка на ВТА турнирот во Токио, Јапонија. Плишкова рано утрото ја победи домашната тенисерка Наоми Осака со 2-0. Двата сета...