10 C
Skopje
14.11.2018 - 21:13

Ѓоковиќ се избори за осминафинале на „Ролан Гарос“

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртото коло на „Ролан Гарос“, откако во маратонски натпревар по четири сета го совлада шпанскиот тенисер...

Тенисерот Јотовски стигна до полуфинале во БиХ

Во денешниот мечот кој траеше 194 минути, македонскиот тенсиер Томислав Јотовски одигра неверојатено и стигна до полуфинале. Во четвртфиналето на фјучрсот во Кисељак, БиХ тој...

За­се­га са­мо Карл­сен по­бе­ду­ва во Ста­ван­гер

Акту­ел­ни­от свет­ски пр­вак Маг­нус Карл­сен на го­ди­наш­ни­от си­лен ша­хов­ски тур­нир, кој во де­вет ко­ла се игра во нор­ве­шки­от град Ста­ван­гер, се чи­ни де­ка е...

Ѓорческа обезбеди полуфинале на турнирот во Обидос

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа обезбеди полуфинале на ИТФ турнирот во Обидос, Португалија, откако нејзината противничка, Германката Лена Рефер го предаде мечот по 6:2,...

Неста Картер го урна олимпиското совршенство на Болт

Спортскиот арбитражен суд (КАС) објави денеска дека на спринтерот на Јамајка, Неста Картер му е одбиена жалбата за позитивниот допинг тест за време на...

Ѓорческа со пресврт оствари нов триумф во Португалија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа забележа втора победа на турнирот во Обидош, Португалија. Ѓорческа ја совлада Германката Ана Класен по пресврт, со 5-7, 6-0, 6-4...

Јотовски се пласираше во осминафиналето на турнир во БиХ

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски се пласира во осминафиналето ИТФ-фјучрс турнирот во Кисељак, Босна и Херцеговина, совладувајќи го квалификантот Карло Краниќ со 2-0...

Ѓорческа со триумф се врати на тениските терени

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа на ИТФ-фјучрс турнирот во Обидош, Португалија, ја елиминира втората носителка Олга Саез Лара од Шпанија, што е нејзино одлично враќање...

Усеин Болт во нов клуб, овојпат во Норвешка

Легендарниот атлетичар од Јамајка, Усеин Болт не се откажува од фудбалската кариера и сега тренира со норвешкиот прволигаш Стремсгодсет. Најбрзиот човек на светот прво тренираше...

Враќањето на „црната пантерка“ на белиот спорт

Впечатливата црна опрема што Серена Вилијамс (36) ја носи на гранслем-турнирот „Ролан Гарос“ не е моден тренд, туку потреба поради медицински причини, како што...