14.8 C
Skopje
19.6.2019 - 7:21

Федерер и Ѓоковиќ се пласираа во полуфиналето во Синсинати

Новак Ѓоковиќ победи во два натпревари во рамките на неколку часа и се пласираше во полуфиналето на турнирот од сериите „Мастерс“ во Синсинати. Србинот...

Томас и Фрум одбија да учествуваат на Турнејата на Шпанија

Победникот на Тур де Франс 2018 година Герент Томас (Велика Британија) нема да учествува во уште една престижна велосипедска обиколка - Турнејата на Шпанија. Натпреварувачот...

Сен­за­ци­о­нал­но ре­ми на Гам­бит Асе­ко СЕЕ про­тив Ал­ка­ло­ид

Мал­ку не­до­сти­га­ше па да се слу­чи сен­за­ци­ја на 27-то Екип­но пр­венс­тво на Ма­ке­до­ни­ја во шах, што се игра во Стру­га. Име­но, во 5-то ко­ло,...

Лина Ѓорческа ќе игра во квалификациите на Ју-Ес опен

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ќе настапи во првото квалификациско коло за Ју-Ес опен. Ѓорческа согласно моменталното рангирање не би можела да игра во квалификациите,...

Михаел Шумахер ќе продолжи со закрепнување во Шпанија

Седумкратниот светски шампион во Формула 1 Михаел Шумахер ќе продолжи со закрепнувањето во Шпанија. Како што објави „Ле Фигаро“, германскиот спортист ќе биде пренесен од...

Лауда започна со физикална терапија

Легендарниот шампион во Формула 1, Ники Лауда започна со физикална терапија, соопшти австриски „ОЕ 24“. Лауда закрепнува по трансплантацијата на белите дробови извршена претходниот месец. Во...

Надал го откажа учеството на турнирот во Синсинати

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека нема да учествува на турнирот во Синсинати (САД). Според него, тој треба да размислува за здравјето. - Жал ми е,...

Надал избори финале со Циципас на Мастерсот во Торонто

Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал ќе игра во финалето на турнирот од Серијата 1000 во Торонто, Канада. Шпанецот рано утрово го совлада рускиот тенисер...

Пити и Сјестрем најуспешни пливачи во Глазгов

Британецот Адам Пити беше прогласен за најдобар пливач на ЕП за освоените четири златни медали, на 50 и 100 метри градно и во штафетите...

Мекиси-Бенабад со петто злато во низа на ЕП

На 24-то Европско првенство (ЕП) во атлетика во Берлин, фаворитската улога во трката на 3.000 метри со пречки ја оправда Французинот Маедин Мекиси-Бенабад, 8:31,66...