5 C
Skopje
15.11.2018 - 20:30

Ѓоковиќ против Федерер во полуфиналето на Мастерсот во Париз

Швајцарецот Роџер Федерер избори полуфинале на тенискиот Мастерс турнир во Париз, откако синоќа со 2-0 го совлада Јапонецот Кеи Нишикори. До триумфот швајцарскиот ветеран дојде...

Ѓоковиќ преку Чилиќ избори полуфинале на мастерсот во Париз

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата „мастерс 1000“ во Париз, совладувајќи го Хрватот Марин Чилиќ со 4-6,...

Трка од шампионатот во Ф1 ќе се вози и во Виетнам?

Виетнамските власти информираа дека во 2020 година во таа азиска држава ќе се одржи трка од Светскиот шампионат во Формула 1. Доколку е точна информацијата,...

Ѓоковиќ на Твитер: „Верувај во себе секој ден“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ преку социјалните мрежи порача дека самодовербата е важна работа која треба да се негува секојдневно. Тој на Твитер напиша: „Верувај во...

Новата повреда на Надал го враќа Ѓоковиќ на чело на АТП листата

Шпанскиот тенисер и сѐ уште прв светски рекет Рафаел Надал кој вчера не го одигра мечот против Вердаско на Мастерсот во Париз, изјави дека...

Надал не излезе на теренот, Ѓоковиќ се врати на врвот

Светскиот рекет број еден и освојувач на 17 Гренд слем титули, Рафаел Надал се откажа во последната минута од учеството на „Мастерс“ турнирот во...

Дел Потро го откажа учеството на турнирот во Лондон поради повреда

Аргентинскиот тенисер Хуан Мартин Дел Потро ќе го пропушти финалниот турнир во 2018 година кој ќе се игра од 11 до 18 ноември во...

Стивенс втора финалистка во Сингапур

Американската тенисерка Слоун Стивенс е втората финалистка на завршиот ВТА турнир во Сингапур. Таа во полуфиналниот натпревар беше поуспешна од чешката тенисерка Каролина Плишкова и...

Федерер: Публиката ме поддржа кога имав криза

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер истакна дека е задоволен од победата над Жил Симон од Франција во четвртфиналето на турнирот во Базел. – Жил секогаш се...

Ѓорческа загуби во полуфиналето на турнирот во Истанбул

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето на ИТФ фјучерс турнирот во Истанбул, Турција. Таа во полуфиналниот натпревар беше совладана...