16.9 C
Skopje
21.7.2019 - 2:33

Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на турнир во Унгарија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на ИТФ фјучрсот во Баја, Унгарија. Ѓорческа во второто коло ја совлада српската тенисерка Наталија Костиќ....

Надал не излезе на теренот, Ѓоковиќ се врати на врвот

Светскиот рекет број еден и освојувач на 17 Гренд слем титули, Рафаел Надал се откажа во последната минута од учеството на „Мастерс“ турнирот во...

Лохти не се допингувал, но е суспендиран 14 месеци

Тој објавил фотографија на Инстаграм на која се гледа како во раката прима витаминска инјекција, веројатно без лекарска дозвола Непромисленост, наивност, хипокризија. Овие работи паѓаат...

Игор Стефановски – Иџе не ја заврши втората трка во Франција

Игор Стефановски - Иџе не ја заврши втората трка на „Пол Рикар“ во Франција, дел од „ТЦР“ шампионатот, откако излета од патеката. По обидот за...

Марко Блажевски со нов државен рекорд на 100 градно

Македонскиот пливачки олимпиец од Лондон 2012 и од Рио 2016 година, Марко Блажевски, постави нов државен рекорд на 100 метри градно, 1:02,88 минути, во...

Михаел Шумахер ќе продолжи со закрепнување во Шпанија

Седумкратниот светски шампион во Формула 1 Михаел Шумахер ќе продолжи со закрепнувањето во Шпанија. Како што објави „Ле Фигаро“, германскиот спортист ќе биде пренесен од...

Ѓоковиќ одигра безмалку совршен меч за рекорден триумф во Мелбурн

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ го освои тенискиот гранслем-турнир „Австралија опен“ по рекорден седми пат, совладувајќи го убедливо големиот ривал Рафаел Надал со 6-3,...

Надал успешно опериран

Операцијата на десниот глужд на носителот на 17 Гренд слем титули, Рафаел Надал, поминала успешно, соопшти самиот тој на социјалните мрежи. „Матадорот“ поради хируршкиот зафат...

Хамилтон се закани дека ќе ја напушти Формула 1

Петкратниот светски шампион Луис Хамилтон се закани дека ќе ја напушти Формула 1, ако организаторите продолжат да додаваат нови натпревари кон доста оптоварениот календар....

Ѓоковиќ: Федерер е фаворит на Вимблдон

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ смета дека не меѓу фаворитите на Вимблдон и оцени дека најголеми шанси за освојување на престижниот турнир има швајцарскиот...