13.8 C
Skopje
15.6.2021 - 0:04

Гневот на тенискиот свет се истури врз Ѓоковиќ

Тенисери, новинари и бројни љубители на белиот спорт изразија незадоволство и го критикуваа светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ за организацијата на „Адрија тур“...

Десет години од искачувањето на Здравко Дејановиќ на Монт Еверест

Денеска, на 24 мај се навршуваат 10 години од искачување на македонскиот планинар и алпинист Здравко Дејановиќ на највисокиот врз на светот, Монт Еверест...

Тенисот на Ѓоковиќ е за целиот свет, а неговите ставови за вакцинацијата се лични

Ставовите на светскиот рекет број еден Новак Ѓоковиќ за прашањето за задолжителна вакцинација пред продолжувањето на тениската сезона предизвикаа големо внимание и отворија глобална...

Махомс го предводеше Канзас Сити до сензационален триумф во Супербоулот

Канзас Сити чифс ги победија Сан Франциско фортинајнерс со 31-20 во Супербоулот во НФЛ-лигата во американски фудбал. Ова е втор трофеј за Канзас Сити,...

Воздухот во Мелбурн го загрижува Ѓоковиќ

Новак Ѓоковиќ признава дека следејќи ги мечевите од квалификациите за Австралија опен низ чадот во Мелбурн станал „многу загрижен“ за настапите на првиот тениски...

ЏФМ воведува светски трендови во македонското џудо

Воведувањето на нов пристап во македонското џудо од страна на националната федерација претставува прифаќање на светските трендови во овој спорт. Новото раководство на федерацијата...

Одлуката на ВАДА – бомба во светот на спортот

Светската антидопинг-агенција (ВАДА) ѝ забрани на Русија четири години да настапува на најголемите светски спортски настани. Во светот на спортот, таквата одлука одекна како...

Брендон славеше против Крис Танев во македонското братско дерби во НХЛ-лигата

Брендон Танев (27) славеше против Крис Танев (29) во дуелот помеѓу македонските браќа во хокеарската НХЛ-лига, кој Питсбург пингвинс го добија со импресивен пресврт...

Иџе со рекордот на Водно си го оствари сонот

Најуспешниот македонски натпреварувач и европски шампион во категоријата на ридско-брзински автомобилизам Игор Стефановски Иџе, за две секунди го подобри рекордот на патеката на Водно,...

Отворено ЕП во шах во Скопје, Артемиев во 1-то коло со црни фигури (Галерија)

  Вечерва во престижниот хотел „Хилтон“ во Скопје во присуство на претседателот на ШФМ Благоја Богоевски, претседателот на ЕКУ, Зураб Азмајпарашвили, директорот на АМС Дарко...